Top News – Mbreti i mungesave në punë/ Itali, mori pagën pa u paraqitur për plot 15 vite
21/04/2021 21:03

Një punonjës i sektorit publik i cilësuar si mbreti i të munguarve, nga shtypi italian, thuhet se ka thyer rekordin kombëtar pa u paraqitur në punë asnjë ditë për plot 15 vite. Policia thotë se punonjësi i spitalit ka vijuar të paguhet cdo muaj, me një total prej 538 mijë eurosh, pavarësisht se nuk është paraqitur në spitalin Puljeze Ciaccio, në qytetin kalabrez të Katanzaros, që nga 2005. Tani, në moshën 67 vjecare, ai përballet me akuzën për abuzim me detyrën, mashtrim dhe zhvatje të rënduar. Gjashtë menaxherë po ashtu po hetohen nën dyshimin se kanë luajtur rol në mbulimin e mungesës së tij, që në fakt është një fenomen i njohur në sektorin publik në itali. Në një hetim me emrin e koduar Part Time, policia mblodhi të dhëna nga paraqitja në punë dhe listë pagesat si edhe mori dëshmitë e kolegëve të tij. Në 2005, burri thuhet se kishte kërcënuar drejtoreshën e spitalit pasi ajo e kishte paralajmëruar se do të hartonte një raport disiplinor për mungesat e tij. Drejtoresha më pas doli në pension dhe mungesat e burrit vazhduan pasi prania e tij në punë nuk u kontrollua kurrë nga pasuesit ose nga departamenti i burimeve njerëzore – tha policia. Në 2016 qeveria ashpërsoi ligjin pasi disa hetime të policisë treguan se sa i përhapur ishte fenomeni i marrjes së pagës pa shkuar në punë në sektorin publik. Në një hetim në bashkinë e sanremos, policia konstatori se 35 punonjës kishin mashtruar sistemin për të paktën dy vjet. Në një tjetër rast, një polic trafiku që jetonte në të njëjtën godinë ku punonte, u filmua teksa chekonte për të konfirmuar paraqitjen në punë, me të brendshme, dhe më pas iu kthye gjumit në shtëpi.

Top News – Shqiptari me sjellje të çuditshme/ Itali, policia e prangos me 80 mijë euro
15/05 20:48
Top Channel/ Itali, qindra protestojnë në Romë në mbështetje të Palestinës – Pa koment
15/05 20:44
Top Channel/ Libani mban zi për të riun e vrarë nga zjarri izraelit në protestat kufitare – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstratën pro-palestineze në Paris – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Ushtarët në Liban ndalojnë demonstruesit të kalojnë kufirin me Izraelin – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Ushtria e Izraelit publikon video të sulmeve në qytetin e Gazës – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Gaza, avioni izraelit godet ndërtesën me zyrat e agjencive Associated Press, Al-Jazeera
15/05 20:41
Top Channel/ Izraeli shemb ndërtesën e zyrave mediatike të agjencive AP e Al Jazeera – Pa koment
15/05 20:41
Top News – Gjermania, gati për disa lehtësira/ Nisin me vaksinim masiv dhe në supermarkete
15/05 20:32
Top Channel/ Qëllohen zyrat e gazetarëve/ Gaza, 1 orë më parë ushtria izraelite dha urdhër evakuimi
15/05 19:36
Top News – Polumbarët amerikanë në detin Jon/ Në gjurmët e anijes që u godit nga britanikët
15/05 18:15
Top News – Raketat nuk kursejnë as mediat/ Shkatërrohen Al Jazeera dhe Associated Press
15/05 17:56
Top News – Ambasada shqiptare në rrezik sulmi/ Izrael, frikë e madhe nga raketat e Hamasit
15/05 17:55
Të Pasurit | Jack Ma | Miliarderi kinez që zemëroi partinë | Top News
15/05 17:15
Top Channel/ Sonda kineze zbret me sukses në sipërfaqen e planetit Mars
15/05 15:48
Top Channel/Izraeli futi në kurth Hamas, u fshehën në tunele dhe u vranë gjatë bombardimeve nga ajri
15/05 15:47
Top Channel/ Momenti kur raketa izraelite shemb godinën e “Al Jazeera” dhe “Associated Press”
15/05 15:10
Top Channel/ Macja ka vërtet shtatë shpirtra/ Hidhet nga kati i pestë dhe mbijeton
15/05 14:40
Top News – Apeli i OBSH për shtetet e pasura/ ‘Dhuroni vaksina për vendet e varfra’
15/05 13:46
Top News – Vijojnë sulmet e Izraelit në Gaza/ Hamasi kundërpërgjigjet me raketa
15/05 13:38