Top News – Matura Shtetërore/ Dalin datat për provimet e vjeshtës
13/07/2020 12:23

Maturantët të cilët nuk mundën që të kalonin në provimet e mbajtura në qershor kanë dhe një shans të dytë me të ashtëquajturat provimet e vjeshtës. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka firmosur urdhrin për datat e provimeve për nxënësit mbetës të maturës. Sipas urdhrit të nënshkruar nga Shahini, bëhet me dije se sesioni i provimeve të vjeshtës do të nisë nga 24 gushti dhe do të përfundojë në 3 shtator 2020. Provimi i gjuhës së huaj do të zhvillohet i pari më 24 gusht, më pas vijohet më 27 gusht me provimin e gjuhës shqipe dhe letërsisë, matematika është më 31 gusht dhe në 3 shtator do zhvillohet provimi i fundit ai i lëndës me zgjedhje. Sipas urdhrit të ministres Shahini edhe për provimet e shkollave profesionale do të jenë të njëjta data me ndryshimin se më 3 shtator maturantët e tyre do të japin provimin e lëndës Teori profesionale e integruar. Edhe në provimet e vjeshtës pyetjet do të jenë të ndërtuara me alternativa dhe do të zgjasin dy orë e 30 minuta.

Top News – Vendimi i AKK / Haradinaj, kandidat për president
12/08 21:56
Aksident në Korçë, makina përplas këmbësorin
12/08 21:40
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, 262 raste të reja me covid
12/08 20:48
Aksident në Shëngjin, një i plagosur
12/08 20:23
Top News – Qeveria-marrin paga lufte / Punonjësit e transportit rrugor
12/08 20:12
3 viktima dhe 141 raste të reja/ 116 pacientë të shtruar në spital
12/08 19:39
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 19:37
Top News – Maqedonia e Veriut/ Ende e paqartë hapja e shkollave
12/08 19:21
Top News – Spitali i Lezhës/ Shtohen pajisjet në reanimacion
12/08 19:12
Top News – Veliaj shërohet nga covid/ ‘Keqardhje për ata që nuk ia dolën’
12/08 18:26
Top News – Covid 19, bilanci/ 3 humbje jete, 141 raste të reja
12/08 17:26
Top News – ‘Fluturonte’ me 183km/h/ ‘Pilotet e rrugës’, hiqen 35 patenta
12/08 17:06
Top News – Shkolla në Kosovë/ Ministria me tre skenarë
12/08 16:54
Top News – Bie numri i vdekjeve/ Raporti demografik, 6 mujori i 2020
12/08 16:48
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Shifrat vazhdojnë në rritje
12/08 16:33
Covid-19/ MSh: 141 raste dhe 3 viktima në 24 orët e fundit
12/08 16:17
Top News – Testet tek private/ Kosovë-licencohen edhe 9 laboratorë
12/08 16:11
Shoferi kapet me 183 km/h! Kontrolle me radarë në Tiranë, ndëshkohen disa drejtues automjetesh
12/08 16:02
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 16:01
Mbytet 10-vjeçari nga Kosova/ U gjet i pajetë në pishinën e kompleksit te shkëmbi i Kavajës
12/08 15:36