Top News -Materializohet NATO-ja aziatike/Koreja e Veriut kritikon SHBA, Korenë e Jugut dhe Japoninë
03/07/2022 14:07

Koreja e veriut kritikoi SHBA, Korenë e Jugut dhe Japoninë, që lidhën së fundmi një marrëveshje për forcimin e bashkëpunimit ushtarak, duke thënë se ato po përpiqen të materializojnë planin amerikan për një aleancë ushtarake si ajo e NATO-s, në rajon. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme të koresë së veriut tha: Realiteti tregon se qëllimi i vërtetë i Shteteve të bashkuara të amerikës ëhstë përhapja e zërave për kërcënim nga Koreja e Veriut, si një justifikim për të vendosur supremaci ushtarake në rajonin e azisë dhe paqësorit. Situata aktuale e kohëve të fundit dikton nevojën për rritjen e kapaciteteve mbrojtëse të vendit tonë në mënyrë që të përballohet përkeqësimi i shpejtë i gjendjes së sigurisë. Liderët e SHBA, Koresë së Jugut dhe Japonisë, u takuan në prapaskenat e samitit të NATO-s në Madrid, këtë javë dhe ranë dakord të eksplorojnë mënyrat për të përforcuar kapacitetet mbrojtëse kundër Koresë së Veriut.

Top Channel/ Më shumë anije nisen nga Ukraina me mallra bujqësore
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58
Top News – Forcat ruse mblidhen në jug / Britania: Putin po planifikon ‘sulm të ri vdekjeprurës’
08/08 12:50
Top News – ‘Ulen armët’ në Gaza, 44 viktima / Izraeli dhe palestinezët marrëveshje për armëpushim
08/08 12:36
Top News – Bisedimet bërthamore me Iranin / Optimizëm për një marrëveshje mes fuqive botërore
08/08 12:30
Top News -Tonelata me grurë dalin nga Ukraina/Moska po lëviz trupa drejt porteve, çfarë po ndodh…?
08/08 12:29
Top Channel/ Kaos me fluturimet në SHBA, të dielën u anuluan më shumë se 900
08/08 12:26
Top Channel/Lufta në Ukrainë, Shefi i OKB paralajmëron: Sulmi në një central bërthamor, ‘vetëvrasës’
08/08 12:24
Top News – Luftanijet përballen pranë Tajvanit/ Përgatitje për ‘pushtim’, Kina nis stërvitje të reja
08/08 12:20
Top News – Centrali më i madh bërthamor në Evropë / Rrezik katastrofe nukleare, bomba mbi Zaporizhja
08/08 12:18
Top Channel/ Pas 3 ditësh luftë, Armëpushim ndërmjet Izraelit dhe palestinezëve në Gaza
08/08 12:14
Top Channel/ ‘Lot gëzimi’, Senati miraton planin ambicioz të Biden për taksat, klimën e shëndetësinë
08/08 12:13
Top Channel/ Me gomone në Angli, gazeta The Sun zbulon reklamën joshëse, të trafikantëve
08/08 11:37
Top Channel/ Blinken: SHBA do të mbrojë Filipinet, nëse sulmohet në Detin e Kinës Jugore
07/08 15:34
Top News – I ofron Rusisë 100 mijë ushtarë/ Koreja e Veriut dëshiron të hyjë në luftën në Ukrainë
07/08 15:12