Top News – ‘Mali Ricikël-more’/ Pamja me të cilën zgjohen liderët e G7-ës
11/06/2021 13:43

Një skulpturë gjigande si ajo e malit Rushmore, e bërë me mbetje elektronike e në të cilën shfaqen liderët e G7-ës, është shfaqur në Cornëall, atje ku po mbahet edhe samiti i radhës. Vepra impresionuese e artit është vendosur në plazhin përballë hotelit Carbis Bay ku samiti po mbahet dhe është quajtur ‘Mali Ricikëlmore’ (Recyclemore) dhe synon të nxjerrë në pah problemin e mbetjeve elektronike. Artisti, Joe Rush, u angazhua në krijimin e modelit intrigues që padiskutim ka rënë në syrin e liderëve të G7-ës, ndërkohë që ata kanë admiruar bregun mahnitës të cornëall-it. “Ne u kemi ofruar atyre këtë pamje dhe shpresojmë që do të tërheqim vëmendjen e tyre duke i bërë që të kuptojnë se ata janë të gjithë së bashku të përfshirë në këtë mes. Mesazhi kryesor është që të flasim me njëri tjetrin dhe ta zgjidhim këtë ngatërresë”, tha ai.

Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13
Top News – Shuhet ‘Scarface’ në Kenia/ Luani më i vjetër dhe më injohur në vendin afrikan
18/06 01:11
Top News – ‘Të përdoret çdo lloj vaksine’/ EMA: Mënyra e vetme për të fituar ndaj Covid
18/06 01:09
Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38
Top Channel/ Policia gjermane bastis strehën e famshme të të rinjve ‘libertarianë’ në Berlin
17/06 21:37
Top Channel/ Bebja indane gjendet e gjallë në kuti duke lundruar në lumin Ganges
17/06 21:36
Top News – Ndahet Italia për videon e tmerrit/ Prokurorja Bossi: Është shkelur sekreti hetimor
17/06 20:40
Top Channel/ OBSH: S’jemi në fund të pandemisë/Këshilla për Shqipërinë: Kujdes me mutacionet e tjera
17/06 19:37
Top News – Gjendet 1 vjeçari pa jetë në krevat/ Itali, e ëma me damarë të prerë, sulmoi policët
17/06 18:56
Top News – ‘Është gënjeshtar i pandreqshëm’/ Navalny: Putin e ka çmendur paraja dhe pushteti
17/06 18:55
Top News – Turqia ‘në dashuri’ me armët ruse/ Erdogan, SHBA-ve: Pa merak për sistemin raketor rus
17/06 18:21
Top Channel/ Turqia sfidon Amerikën: “Nuk heqim dorë nga armatimi rus”!
17/06 15:44
Top Channel/ Arroganca e Lajcak me Kosovën: Nëse nuk i besoni BE-së, shkoni diku tjetër!
17/06 14:42
Top Channel/ Greqia “kërcënon” Gjermaninë: Mos i shisni nëndetëse Turqisë!
17/06 14:36
Top News – Një pulë për një vaksinë/ Indonezi, strategji për të inkurajuar imunizimin
17/06 14:21