Top News – Macron, ‘breshëri’ ndaj Biden / ’Nuk e mban gojën’ në vizitën shtetërore në SHBA
01/12/2022 12:06

Presidenti Emmanuel Macron, lëshoi një breshëri ndaj mikpritësit të tij amerikan, në ditën e parë të një vizite të rrallë shtetërore në Uashington, duke thënë se subvencionet industriale amerikane ishin shumë agresive kundrejt konkurentëve francezë. “Kjo është një sjellje super agresive për njerëzit tanë të biznesit”, i tha Macron anëtarëve të kongresit dhe liderëve të biznesit që e kishin ftuar atë në një drektë para pjesës kryesore të vizitës shtetërore këtë të enjte, kur lideri francez do të qëndrojë gjithë ditën nën shoqërinë e presidentit Joe Biden. Edhe vlerësimi gri i Macron, se donte të ishte i respektuar si një mik i mirë, ka ngritur pakëz tonin në vizitën shtetërore të planifikuar me shumë kujdes që synon të lartësojë lidhjet amerikano-franceze... “Unë nuk dua të bëhem një treg për të shitur produkte amerikane sepse unë kam saktësisht të njëjtat produkte si ju”, tha Macron duke nënvizuar se franca ka klasën e saj të mesme në nevojë për punësim...Shtëpia e bardhë ka përgatitur një pritje të vecantë për vizitën e parë shtetërore, zyrtare, të një presidenti të huaj që kur Joe Biden mori postin e presidentit në Janar 2021. Himnet kombëtare franceze dhe amerikane jehuan në oborrin e saj ndërsa ushtria qëlloi 21 herë me top.

Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29
Top Channel/ Në prag-shpërthimi “fucia e barutit”: Rinisin përplasjet palestinezo-izraelite!
27/01 12:10
Top Channel/ Asteroidi “prek” Tokën: Kalon më afër se satelitët!
27/01 12:09
Top News – Rusia: Sanksionet e SHBA, ‘absurde’ / Po godasin biznesin e kompanive të huaja
27/01 12:07
Top News- Ukraina i shpall luftë armikut tjetër të saj / Qeveria e Zelenskit në kurs anti-korrupsion
27/01 12:03
Top Channel/ Arrestohet agjenti gjerman: Punonte për Moskën, zbulohet dhe bashkëpunëtori!
27/01 11:57
Top News – I afrohet frikshëm Tokës… / Asteroidi sa një furgon, vetëm 3600 km larg
27/01 11:53
Top News – 8 shpërthime pranë centralit bërthamor / Frikë për më të keqen, më i madhi në Evropë
27/01 11:48
Top News- Tani, luftë me NATO-n dhe Perëndimin / BE paralajmëron: Rusia çon pushtimin në tjetër fazë
27/01 11:42