Top News – Lufta e tretë botërore do shpërthejë …nëse perëndimi vazhdon të ndihmojë Ukrainën
24/05/2022 15:08

Miku i Vladimir Putinit, presidenti bjellorus Aleksander Lukashenko, ka paralajmëruar perëndimin se po rrezikon Luftën e tretë botërore përmes dërgimit të armëve në Ukrainë. Lukashenko e bëri pretendimin ndërsa ai u takua me presidentin rus, të cilin ai e ka mbështetur në pushtimin brutal të Ukrainës. Në një letër drejtuar sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Lukashenko ka thënë se Bjellorusia i kërkon vendeve të botës të bashkohen dhe të ndalojnë konfliktin rajonal në Evropë që të përshkallëzohet në një luftë të plotë botërore. Ndërsa putin dhe Lukashenko u takuan, televizioni rus edhe një herë tjetër kërcënoi ukrainën duke thënë se ajo është e gatshme të nisë një luftë bërthamore para se të pranojë disfatën. Lukashenko, që është quajtur më herët diktatori i fundit i evropës, i ka qëndruar besnik Putinit përballë dënimit thuajse universal të pushtimit të ukrainës nga ana e tij dhe të dy ata u takuan këtë javë. Në letrën drejtuar Guterresit ndërkohë, Lukashenko thotë se e vetmja mënyrë për të siguruar paqen është që bota të heqë dorë nga furnizimet me armë për ukrainën.

Top News – Turqia heq bllokadën në NATO/ Suedia dhe Finlanda drejt anëtarësimit
28/06 23:01
Top Channel/Turqia heq bllokadën mbi Suedinë e Finlandën, arrihet marrëveshja për NATO-n!
28/06 22:04
Top Channel/ SHBA gati të ndërhyjë për Shqipërinë: “E zgjidhim ne çështjen me Sofjen”!
28/06 21:36
Top News- Skocia gati të shkëputet nga Britania/Edinburgu do të mbajë referendumin për pavarësi
28/06 21:28
TopNews-Spiunët rusë ‘ngrenë në këmbë’ Bullgarinë/Dëbon 70 diplomatë që punonin për shërbimin sekret
28/06 20:36
Top News-SHBA ndërmjetëson hapjen e negociatave/Bisedimet me Shqipërinë, kyçe për sigurinë e Europës
28/06 20:32
Top Channel/ 20 mijë infektime në ditë në Greqi, në 24 orë kanë humbur jetën 16 persona
28/06 19:27
Top News- Rusia u kërkon ndihmë bullgarëve/Mblidhni donacione për ushtarët rusë në Ukrainë
28/06 18:55
Top News-Putin mund të sulmojë vendet europiane/Ministri britanik paralajmëron luftë jashtë Ukrainës
28/06 18:54
Top News- Erdogan i dhuron 3 dronë Ukrainës/‘Bayraktar’ në frontin luftës kundër Rusisë!
28/06 18:52
Top Channel/ ”Na dijnë për robotë..”, linjat ajrore probleme me stafin-“Trazirat” kërcënojnë pushimet!
28/06 18:48
Top Channel/Jo vetëm fjalë, G7-ta “hedh para”: Plan Marshall për Ukrainën, miliarda për të tjerë!
28/06 18:20
Top News-‘Ukraina të dorëzojë armët brenda ditës!/Rusia ultimatum Zelenskit për fundin e luftës
28/06 17:47
Top Channel/ Rrëzohet kontenieri me gaz helmues në Jordani, 13 viktima
28/06 15:38
Top News – Hakmarrja e Putinit ndaj Bidenit / Rusia sanksionon gruan dhe vajzën e presidentit
28/06 15:18
Top News – A do t’i kthehet Putini Kazakistanit? / Pasi të ‘mbyllë hesapet’ me Ukrainën…
28/06 15:17
Top News – Britania është në prag të Luftës / Një moment si i 1937-ës! Paralajmëron shefi i ushtrisë
28/06 15:08
Top Channel/ Mbyllet samiti i G7, liderët: Nuk do i ndalim sanksionet ndaj Rusisë
28/06 15:06
Top News – Shkrihen akujt mes Erdogan dhe Biden / Takohen në Madrid, F-16 dhe Rusia në axhendë
28/06 14:55
Top News – 101 vjeç, dënohet roja e kampit nazist / Pesë vite në qeli…a do të dalë më që andej?
28/06 14:52