Top News – Lira turke në pikiatë / Pas vendimit të Erdogan për dëbimin e ambasadorëve
25/10/2021 12:08

Lira turke ka shënuar rekordin negativ të radhës pas dëbimit të urdhëruar nga presidenti recep Tayip Erdogan të 10 ambasadorëve perëndimorë nga vendi, mes të cilëve ata të shba, gjermanisë dhe francës. Vlera e monedhës kombëtare turke ka rënë me më shumë se 2 për qind vetëm brenda një dite, duke bërë që një dollar të këmbehet me 9.80 lira turke dhe 1 euro për 11.40 lira. Erdogan shpalli persona non grata ambasadorët e kanadasë, francës, finlandës, danimarkës, gjermanisë, holandës, zelandës së re, norvegjisë, suedisë dhe SHBA sepse kërkuan lirimin e një disidenti politik. Rekordet e fundit negative të shënuara në hapjen e tregjeve nga lira turke janë regjistruar ndërsa pritet, sipas burimeve të cituar nga Reuters, një ulje me 16 për qind e interesit mbi borxhet nga ana e bankave shtetërore turke në linjë me zgjedhjen e bankës qendrore për të ulur me 200 pikë bazë normën e saj të referimit. Mes bankave të interesuara është edhe Halk Bank, e përfshirë në një hetim në shba nën akuzën se ka kontribuar në krijimin e një skeme për të evituar sanksionet amerikane mbi iranin.

Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12 15:29
Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12 15:28
Top News – Shqetësim për Papa Françeskun / Rrëzohet ndërsa ngjit shkallët e avionit
06/12 15:24
Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12 15:20
Top News-Ushtarë rusë, tanke e artileri/ Frikë në kufirin ukrainas, SHBA: Rusia sulmon brenda javësh
06/12 15:16
Top News – Zemërimi ‘zjen’ në Evropë / Protestuesit nëpër rrugë kundër rregullave të Covidit
06/12 15:00
Top News – Drogë në parlamentin britanik / Gjenden gjurmë kokainë në 11 zyra në Westminster
06/12 14:52
Top News – Tajvani ‘pushtohet’ nga bretkosat / Janë gjigande dhe shumë toksike, vullnetarët në punë
06/12 14:51
Top News – Shpenzime rekord në mbrojtje / BE shpenzoi 200 miliardë dollarë në 2020-ën
06/12 14:49
Top News – Plagoset rivali i Macron / Shpërthejnë përleshjet në takimin elektoral
06/12 14:47
Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12 14:44
Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43
Top News – BE në konkurencë me Kinën / ’Global gateway’, plani gjigand infrastrukturor i Evropës
06/12 12:23
Top News – Omicron, më i lehtë se Delta / Shkencëtarët amerikanë shuajnë frikën: Është më ngjitës
06/12 12:16
Top News – Shuhet miku i Kosovës / Ish-senatori Bob Dole, hero lufte dhe politikan i rrallë
06/12 12:14
Top News – Më vdekjeprurëse se Covidi / Krijuesja e vaksinës paralajmëron për pandeminë e radhës
06/12 12:13
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 12:08
Top Channel/ Avion spiun amerikan mbi Detin e Zi, rusët hapin zjarr në kufi me Ukrainën
06/12 12:07