Top News – Lajme të mira nga Navalny / I jep fund grevës së urisë në ditën e 24
23/04/2021 17:23

Aleksey Navalny i ka dhënë fund grevës së urisë në ditën e 24. Opozitari i burgosur rus ka njoftuar përmes një postimi në instagram se do ti jepte fund qëndrimit pa ngrënë, pas paralajmërimit nga mjekët e tij se, vazhdimi i saj i kërcëntonte seriozisht jetën. Navalni shkruante se ai do të vazhdojë të kërkojë të vizitohet nga mjeku i tij, për trajtimin e një humbjeje të ndjeshmërisë tek këmbët dhe krahët.. "Falë mbështetjes së madhe të njerëzve të mirë në të gjithë vendin dhe në të gjithë botën, ne kemi bërë përparim të madh", tha ai në mesazhin e tij. Politikani 44-vjeçar, i cili u arrestua në fillim të këtij viti dhe po vuan një dënim prej 2 vitesh e gjysmë, e filloi grevën e urisë më 31 mars si protestë ndaj refuzimit të autoriteteve të burgut që ai të vizitohej nga mjekët e tij, pasi ndjente dhimbje të forta në shpinë e mpirje të këmbëve. Zyrtarët rusë kanë këmbëngulur që zoti Navalni ka marrë të gjithë ndihmën e duhur mjekësore, por udhëheqësi i opozitës ka thënë se efektivisht, ai nuk kishte marrë asnjë trajtim. Të mërkurën në mbrëmje në të gjithë Rusinë u zhvilluan protesta të reja masive ku kërkohej lirimi i zotit Navalni. Një ndihmës kryesor i tij, tha se protestat e së mërkurës në mbrëmje duket se kishin nxitur autoritetet ruse që t’i siguronin zotit Navalni ndihmën mjekësore që ai kishte kërkuar që në fillim të grevës së urisë. Nga ana tjetër Shtetet e Bashkuara e kishin paralajmëruar Moskën se do të përballeshin me pasoja të rënda nëse ai vdiste në burg.

Top Channel/ Vritet kreu i Xhihadit në Gaza, Hamasi: “Gati të sulmojmë Tel Avivin”!
18/05 11:03
Top News – Merkel, Kurtit: Jemi pranë jush/ Në fokus dialogu me Serbinë e liberalizimi i vizave
17/05 21:48
Top Channel/ Artileria izraelite bombardon Gazën pa diskriminim, nga zona kufitare Sderot
17/05 21:21
Top Channel/ Forcat izraelite bllokojnë hyrjen në Sheikh Jarrah në Jerusalem, pas sulmit me makinë
17/05 21:21
Top Channel/ Presidenti Macron mirëpret homologun egjiptian për krizën e Lindjes së Mesme
17/05 21:20
Top Channel/ Palestinezët rekuperojnë trupin e viktimës mes zjarrit të sulmeve ajrore në Gaza
17/05 21:15
Top Channel/ Zyrtarët në Indi evakuojnë zonat bregdetare para ciklonit ‘monstruoz’ – Pa koment
17/05 21:15
Top Channel/ Sulmi ajror izraelit ndez në flakë Rripin e Gazës – Pa koment
17/05 21:12
Top Channel/Demonstruesit pro-palestinezë në Pakistan djegin flamurët izraelitë &amerikanë në Karaçi
17/05 21:12
Top News – Gati një shi raketash mbi Izrael/ Hamas premton bombardim masiv të qyteteve izraelite
17/05 21:06
Top News – ‘Ta shpëlajmë’ virusin me birrë/ Britanikët gati për në pub, Xhonson: Ok por…kujdes!
17/05 20:05
Top News – Raketat fluturojnë në qiell/ Babai përpjekje maksimale të mbrojë fëmijën
17/05 20:04
Top News – Greqia dashurohet me ‘Iron Dome’/ Athina do ‘kupolën e hekurt’ për mbrojtje nga Turqia
17/05 20:04
Top News – Gaza, asgjësohet Abu Harbeed/ Izraeli ‘lan hesapet’ me autorin e shumë atentateve
17/05 20:03
Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11