Top News – Kurti sërish përballë Asociacionit/ Kërkesa e SHBA për uljen e tensioneve në veri
02/06/2023 22:34

Pas një jave tensionesh dhe konflikti, veriu i Kosovës ka nisur të qetësohet dhe rehatohet. Por qetësia pas stuhisë po vjen duke i rikthyer në skenë temat dhe marrëveshjet e vjetra. Me konkretisht, përsëri po theksohet rëndësia e themelimit të Asocoacionit të komunave me shumicë serbe, si pika me e nxehtë e të gjitha marrëveshjeve tjera të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të lehtësuar nga Brukseli. Si pritet të de-eskalohet situata në veri? I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe emisari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, javën e ardhshme do ta vizitojnë Kosovën dhe Serbinë. Vizita e tyre do t'i ketë dy qëllime kryesore: uljen e tensioneve në veri të Kosovës dhe vazhdimin e punës për zbatimin e Marrëveshjes që çon drejt normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Kryemnistri Kurti dje në oret e vona, kishte një telefonatë me Jon Finer, zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ndër tjera ka thënë se duhet themeluar Asociacioni i komunave me shumicë serbe. “Disa nga elementët më të rëndësishëm të de-përshkallëzimit: Policia speciale e Kosovës tërhiqet/Serbia ndërmerr hapa të vërtetë për t’i dhënë fund protestave. Zgjedhjet e reja të caktohen. Qasja në ndërtesat komunale e kufizuar për nëpunësit civilë. Marrëveshjet e mëparshme Serbi/Kosovë të respektohen, përfshirë Asociacionin”, ka shkruar ai. Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Joseph Borell, ka thënë se Bashkimi Evropian ka tri kërkesa të qarta të cilat duhet të përmbushen. Ndër kërkesat ka renditur themelimin e Asociacionit. “Dështimi për të formuar Asociacionin, do të ketë pasoja serioze për marrëdhëniet tona”, ka thënë Josep Borelll.

Top News – ‘Lajçak ka shkelur vijën e kuqe’ / Kosovë-Serbi, me qëndrime ‘të betonizuara’
23/09 16:21
Top News – Diaspora iku, dyqanet ‘falimentojnë’ / Kosovë, bien në mënyrë drastike blerjet
23/09 13:19
Top News– Sulm me granatë në shtëpinë e një serbi / Policia e Kosovës: Janë shkaktuar dëme materiale
23/09 12:59
Top Channel/ Kosovë, veriu drejt “shpërthimit”? Sulmohet me granata shtëpia e një serbi!
23/09 12:00
Top Channel/ EULEX shton trupat, njohësit e sigurisë në Kosovë: Më pak sovranitet!
22/09 20:46
Top News – Tensionet në Veri / BE e shqetësuar: Po monitorojmë situatën
22/09 20:13
Top News – ‘Rritet’ FSK, betohen ushtarët e rinj / ’Me hapa të sigurt drejt anëtarësimit në NATO’
22/09 15:48
Top Channel/ Granata në veri të Kosovës, Sveçla: I nxit Vucic, revoltë për arrestimin e tre serbëve!
22/09 14:57
Top Channel/ Shtohen trupat e Eulex/ Një kontingjent nga Lituania përforcon forcat në veri
22/09 12:48
Top Channel/ Escobar paralajmëron Kosovën: S`ka ujdi të fshehtë nga Lajcak, bllokohet integrimi!
22/09 12:22
Top News- Sulmi me granatë në veri të Kosovës/ Xhelal Sveçla ‘zbulon’ autorët- I frymëzon Vuçiç
22/09 12:03
Top News – “Mbështetje e fortë për Kosovën”, Biden jep garanci në takimin me presidenten Osmani
21/09 19:23
Top Channel/ BE-ja e ashpër me Kosovën, “urdhër” për të nisur menjëherë themelimin e Asociacionit
21/09 18:41
Top News – Osmani takon Lajçak: Hiqni masat që po dëmtojnë qytetarët e Kosovës
20/09 22:27
Top News – Burgosen edukatoret dhunuese / Gjykata vendos arrest me burg për një muaj
20/09 17:11
Top Channel/ A po rikthehet Covid-19 në Kosovë? Mjekët: Nuk ka vend për panik
20/09 17:04
Top Channel/ Reagimet pas “shuplakave”/ Ambasadori i SHBA: dialogu vetëm me ndërmjetësim të BE
20/09 15:24
Top Channel/ Reagimet pas “shuplakave”/ Ambasadori i SHBA: dialogu vetëm me ndërmjetësim të BE
20/09 12:21
Top Channel/ “Do arrestojmë Vucicin”, Svecla: Po hyri në Kosovë pa leje, e presin prangat!
20/09 12:12
Top Channel/ Malishevë, vret të moshuarin e vetëdorëzohet në polici: Motivi, ende mister!
20/09 12:10