Top News – Kur të bëhet mbret…/ Princi Çarls do të hapë kështjellat për publikun
16/05/2021 14:55

Princi i Uellsit ka në plan që ti japë njerëzve më shumë akses në pallatet mbretërore kur ai të bëhet mbret. Carlsi do që Pallati Buckingham, Clarence House, kështjella Uindsor, Sandringhami dhe Balmorali, të shndërrohen nga hapësira private në hapësira publike. Sunday Times, thotë se trashëgimtari i fronit do që këto rezidenca mbretërore të hapen për periudha më të gjata të vitit. Carlsi po bisedon me dukeshën e Kornuellit, dukën dhe dukeshën e Kembrixhit dhe mbretërorë të tjerë për planet. Gazeta tha se Carlsi po merr në konsideratë hapjen e pallatit Buckingham dhe kopshteve gjatë gjithë vitit kur ai të jetë mbret, përfshirë edhe kohën kur vetë ai është në rezidencë. Në prill, kërkesa e lartë për bileta për të bërë piknik në lëndinat e pallatit të Buckinghamit dhe kopështet e tij, detyroi trustin mbretëror të ndalojë përkohësisht prenotimet e reja. Ndërsa hapja tradicionale verore e dhomave shtetërore të pallatit të Buckinghamit dhe ekspozitave tematike, që zakonisht presin me mijëra vizitorë, është anuluar për të dytin vit radhazi për shkak të pandemisë. Por, turet pa guida nëpër kopshte do të lejohen tani nga korriku në shtator, për ti dhënë publikut mundësinë të admirojë kopështet private të mbretëreshës, me sipërfaqe 16 hektarë dhe për të zbuluar oazet e mrekullueshme në zemër të londrës.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57