Top News – Kuçovë, baza e NATO/ Ratifikimi në kuvend i marrëveshjes
24/09/2020 21:16

Aleanca më e fuqishme ushtarake, NATO do të ngrejë një bazë të saj në Shqipëri dhe për këtë u mendua që të jetë në Kuçovë. Një lajm që bëri bujë fillimisht, pasi instalimi i NATO-s në bazë ushtarake ajrore në Shqipëri sjell më tepër siguri jo vetëm për vendin tonë, por edhe për rajonin e brishtë të Ballkanit. Por për ta konkretizuar një pakt të tillë me NATO-n duhet që të ketë një ratifikim në Parlament. Gazeta “Shqip” ka siguruar marrëveshjen e arritura mes qeverisë dhe NATO për investimin 50 milionë euro duke ia rikthyer shkëlqimin e dikurshëm të bazës ajrore që sot është si mos më keq. “Kjo marrëveshje ka për qëllim investimin nga NATO për implementimin e programit, i cili do të mundësojë modernizimin e bazës ajrore Kuçovë dhe kthimin e saj në një bazë ajrore taktike (TACAIR) të NATO-s. Rëndësia që ka ky projekt për vendin tonë vjen si pasojë se investimi është i gjithi me fondet e NATO-s, investim ky që mbart një vlerë prej afërsisht 50 000 000 eurosh. Ky investim dhe projekt janë të parët në llojin e vet që bëhen për vendin tonë. Investimi nga NATO për realizimin e projektit do të sjellë një rivitalizimin dhe modernizimin e bazës ajrore të Kuçovës, si dhe kthimin e saj në një bazë ajrore taktike (TACAIR) të NATO-s, dhe vënien në përdorim të saj për NATO-n, duke qenë dhe një investim strategjik i NATO-s për Ballkanin”, thuhet në relacionin e siguruar nga Gazeta “Shqip”.

25 vite nga zhdukja e Remzi Hoxhës/ Familja heq dorë nga kërkimi dhe akuzon ish kryeministrin Berisha
21/10 20:12
“Basha, lider zëvendësues dezhurni”/ Rama: Kur PD merr çelësat e shtëpisë e bën rrëmujë!
21/10 19:41
Top News – Kryemadhi në Vorë/ Nuk besoj te reforma në drejtësi
21/10 19:40
Top News – Kosovë, BE e shqetësuar/ Fati i Task- Forcës anti korrupsion
21/10 18:55
Top News – Thesari i shtetit/Kosovë, vidhen 2 milione euro
21/10 18:39
Top News – Rama-naftëtareve/ ‘Fatura është e kompanisë private’
21/10 18:37
Top News – Paloka i kthen përgjigje Ramës/ ‘PS organizate kriminale’
21/10 18:35
Top News – 4 humbje jete në 24 orë/ 297 persona të infektuar me covid
21/10 17:52
Top News – Organizatat ndërkombëtare/ Hoti-ne po i vazhdojmë përgatitjet
21/10 17:20
Top News – Monitorimi i plastikës/ Nis projejkti në zonat detare
21/10 17:11
Pa pullë fiskale! Bllokohen mbi 1 milion paketa cigare nga India në portin e Durrësit
21/10 17:00
Top News – Zhuliana Jorganxhi, çmimi/ ‘Mirënjohje e qytetit’ nga bashkia
21/10 16:56
Top News – U dëmtuan nga tërmeti/ Kryemadhi-jo zhvendosje pa shpronësim
21/10 16:55
Kryeministri në interpelancë edhe për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare
21/10 16:10
Prezantohet “deputeti që duam”/ Kryeministri zgjedh parkun e inceneratorit për eventin
21/10 16:05
Gjatë 24 orëve të fundit: Policia vendos 769 gjoba për maskat
21/10 16:02
Dhurojnë flokët për gratë e sëmura/ Nisma në ndihmë të grave të prekura nga kanceri i gjirit
21/10 15:41
Top News – Kanceri i gjirit / Mamografi në çdo spital rajonal
21/10 15:31
Çmim për “Top Story”/ Bashkimi evropian i jep vlerësimin për emisionin
21/10 15:20
Arrestime për “karburantin” e aksidenteve/ Edhe dy në pranga, për lejen që u dha në Durrës
21/10 15:18