Top News – Krijuan vaksinën antiCovid/ Çiftit gjerman i jepet urdhri më i lartë në vend
27/02/2021 13:48

Themeluesit e prodhuesit të vaksinave, BioNTech do të nderohen me urdhrin më të lartë të meritës për angazhimin e tyre kundër pandemisë së koronavirusit. Në ceremoninë e dekorimit, marrin pjesë presidenti gjerman Ëalter Steinmeier dje kancelarja Angela Merkel. Özlem Türeci dhe Ugur Sahin, themelues të grupit të bioteknologjisë nderohen në këtë mënyrë për zhvillimin brenda një kohe të shkurtër dhe licensimin e një vaksines kryesore kundër Covid 19, të prodhuar në bashkëpunimin me Pfizerin amerikan. Türeci dhe Sahin kanë dhënë një "kontribut vendimtar për të kufizuar pandeminë e Coronas" përmes "përpjekjeve të tyre të palodhshme", është motivacioni që shoqeron këtë cmim. Dorëzimi i urdhrit më të lartë gjerman të meritës për çiftin sipërmarrës nga Steinmeier do të bëhet në 19 Mars në Pallatin Bellevue. Türeci dhe Sahin e themeluan kompaninë BioNTech në vitin 2008 për të zhvilluar terapi kundër kancerit. Synimi i punës kërkimore të tyre ishte dhe është që në vend të kimioterapisë ose rrezatimit, trupi të trajnohet individualisht dhe posaçërisht për ta luftuar vetë kancerin. Për këtë qëllim, filloi zhvillimi i një procesi duke përdorur mARN, dhe e nëjjta metodë e re u përdor dhe për zhvillimine vaksines kundër Sars-CoV-2.

Top Channel/ Deklarata e Vucic: Me Biden, Serbia nuk do ta ketë të lehtë!
23/04 11:16
Top Channel/ Biden do njohë genocidin armen, Erdogan mbledh me urgjencë “shtabin”
23/04 11:11
Top Channel/ Ishte lojë? Rusia tërheq trupat, por jo armatimet e rënda nga kufiri me Ukrainën!
23/04 11:06
Top Channel/ Tragjedi në Mesdhe-mbytet anija me emigrantë, nuk mbijeton asnjë!
23/04 10:46
Athinë, kapet 4.4 tonë kanabis/ Droga nga Libani kishte destinacion Sllovakinë
23/04 02:26
Top Channel/ Sekti budist tailandez tenton rekord botëror me 330,000 qirinj lutjeje – Pa koment
22/04 21:53
Top Channel/ Në malet e Lima në Peru, uji mblidhet me metoda para-hispanike – Pa koment
22/04 21:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit mobilizohet në zonat e aneksuara Golan, pas sulmit me raketë
22/04 21:50
Top Channel/ Indonezia krijon qendër kërkimi në bazën detare për gjetjen e nëndetëses së zhdukur
22/04 21:50
Top Channel/ Në qytetin e shkatërruar Donbas, ushtarët Ukrainas vrojtojnë pozicionet e separatistëve
22/04 21:49
Top News – Franca ‘ia hodhi’ valës së tretë/ Bie numri i infektimeve, pritet lehtësim i masave
22/04 21:13
Top News – Momenti i sikletshëm i Samitit/ Problemet teknike ‘hutojnë’ Putinin
22/04 21:12
Top News – SHBA me një shtet të ri…! Miratohet projektligji për njohjen e Washington DC
22/04 20:53
Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44