Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12/2020 21:46

Një ekip shkencëtarësh I Riga Technical University, po punon mbi një teknologji të re, falë të cilës një ditë do të arrihet të ndalohet përplasja e asteroidëve me Tokën, një frikë e hershme kjo e njerëzimit. Pajisja e precizionit të lartë po përmirësohet, ndërsa për momentin është duke u përdorur për të gjurmuar satelitët. Këtë vit, kompania fitoi nëj kontratë me Agjensinë Hapësinore Europiane për zhvillimin e një pajisjeje e cila të arrijë të ndryshojë trajektoren e një asteroid përpara se ai t`I afrohet rrezikshëm planetit tonë. NASA planifikon ta nisë pjesën e parë të misionit të Vlerësimit të Ndikimit dhe Shmangies së Asteroidëve - i njohur si Test i Rivendosjes së Dyfishtë të këtyre trupave qiellore, në 22 korrik të vitit 2021 me një raketë Falcon 9 që i përket manjatit të teknologjisë Elon Musk. Sonda 500 kilogramëshe e pajisur me kamera do të fluturojë drejt një asteroidi të quajtur Didymos dhe do të përplaset me të, duke u përpjekur ta largojë nga rruga e tij e tanishme, e cila e bën që të kalojë shumë pranë Tokës pas 100 vjetësh. Kohëmatësit e eventeve të hapësirës, Eventech po zhvillohen për misionin qendror HERA, i cili është planifikuar të nisë pesë vjet më vonë, e do të përcaktojë nëse misioni i parë ka pasur sukses.

Top News – Plasin polemikat në Itali: Mjekët marrin ujë fiziologjik në vend të vaksinës
22/01 16:57
Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10
Top News – Në Angli si emigrant, ra në kurth! Fabrikë kanabisi e ‘kopshtarit’ shqiptar
21/01 22:02
Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01 21:27
Top News – Schwarzenegger bën vaksinën/ Apeli i aktorit: Bëni si unë nëse doni të jetoni
21/01 21:23
Top News – E para në Bashkimin Evropian/ Hungaria, miraton për përdorim vaksinën ruse
21/01 20:37