Top News – Kosova nën shok nga vrasja e gruas shtatzënë / Burg përjetë për ish bashkëshortin
01/12/2022 13:26

Sokol Halili, autor i vrasjes së ish bashkëshortes së tij që ishte 41 javëshe shtatzënë, Hamide Magashi, në oborrin e maternitetit në prishtinë, rrezikon burg të përjetshëm megjithatë, sipas njohësve të ligjit, ky dënim mund të evitohet vetëm nëse i dyshuari vetëdorëzohet. Dënimi me burg të përjetshëm, do të përbënte kështu të parin të këtij lloji në Kosovë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e të mërkurës, rreth orës 18.00, kur Sokol Halili qëlloi me armë zjarri ish bashkëshorten e tij shtatzënë, Hamide Magashi, pikërisht para maternitetit të Prishtinës. 35 vjecarja ishte në javët e fundit të shtatzënisë dhe kishte shkuar në Maternitet për një kontroll rutinë. Por atje është përballur me ish bashkëshortin, i cili e ka qëlluar disa herë me armë por dy kanë qenë plumbat fatalë që i kanë marrë jetën asaj dhe fëmijës ende të palindur. Halili dhe Magashi kishin më pak se një vit të martuar dhe po prisnin fëmijën e tyre të parë. Por martesa e tyre kishte probleme dhe Magashi kishte kërkuar divorcin. Ngjarja ka tronditur opinionin publik në Kosovë e madje edhe përtej saj dhe në prishtinë, është organizuar edhe një protestë nën moton: Vrasja e grave nga burrat, urgjencë kombëtare. Ndërkohë, qeveria e kosovës do të diskutojë ngjarjen në një mbledhje të posacme, njoftuar kjo nga ministrja e drejtësisë Albulena Haxhiu. “Këto krime të rënda na bëjnë të kuptojmë që femicidi është i përhapur në shoqërinë tonë”, tha Haxhiu duke shprehur më pas ngushëllimet për familjarët e duke kërkuar dënim maksimal për autorin. “Ajo grua, që priste të sillte në këtë botë një fëmijë, duhej të mbrohej...por u shua bashkë me fëmijën ende të palindur”, tha Haxhiu. Pas krimit makabër kanë reaguar edhe bluzat e bardha të kosovës...Një kardiokirurg nga QKUK-ja Loeonard Bytyqi, tha se janë të shumtë personat duhet të kërkojnë falje publike e të japin dorëheqjen, pasi sipas tij rasti i rëndë dëshmon se Kosova ka dështuar si shtet, si shoqëri.

Top Channel/ Lëvizje me letërnjoftim në Ballkan, Qeveria e Kosovës jep dritën jeshile!
08/02 12:12
Top News – E mërkura, zi kombëtare në Kosovë/ Osmani-Nderohen viktimat e tërmeteve
07/02 21:15
Top News-‘Vuçiç kërkon amnisti për familjen e tij’/ Akuzat e opozitës në Serbi për paktin me Kosovën
07/02 20:50
Top News – Gjukanoviç pro Kosovës në NATO/ Mali i Zi ndjek bisedimet Beograd-Prishtinë
07/02 19:20
Top News – Kosova në zi për Turqinë!/ Vendimi pas dërgimit të FSK në zonën e tërmetit
07/02 18:42
Top Channel/ Pranimi i planit franko-gjerman, reagimet në Kosovë për vendimin e Kurtit
07/02 15:57
Top Channel/ Pranimi i planit franko-gjerman! Reagimet në Kosovë për vendimin e Kurtit
07/02 13:09
Top Channel/ Kërcënimi me bombë, rihapet aeroporti i Prishtinës: “Alarm i rremë”!
07/02 12:37
Top Channel/ Priten me duartrokitje trupat e Kosovës në Turqi: Mbërritja në zonat e tërmetit!
07/02 12:17
Top Channel/ Lajçak sot në Kosovë dhe Serbi/ Ambasadorët i “zënë” derën Albin Kurtit
06/02 19:57
Top News – Alarm për bombë në aeroport/ Reagon policia e Kosovës-Ishte fals!
06/02 18:48
Top News – Albin Kurti dorëzohet/ Kryeministri pranon planin franko-gjerman
06/02 18:43
Top News – BE përgatit takim Kurti-Vuçiç!/ Lajçak në Prishtinë edhe për Asociacionin
06/02 17:08
Top News – Ambasadorët mësyjnë zyrën e Kurtit/ Kosova i reziston presionit për Asociacionin
06/02 13:17
Top Channel/ Lajçak sot në Kosovë dhe Serbi! Ambasadorët i “zënë” derën Kurtit
06/02 12:57
Top Channel/ Kurti “i kthehet” Perëndimit: Mos na bëni presion për Asociacionin!
06/02 12:46
Top Channel/ Përpjekjet për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Kurti takim me ambasadorët
06/02 11:19
Top Channel / Presion i opozitës kosovare / “Asosacioni po na prish marrëdhëniet me SHBA”
05/02 12:46
Top Neës – ‘Ditë të akullta’ në Kosovë / Temperatura -15 gradë, vendi ‘ngrin’ në fundjavë
04/02 12:32
Top Channel/ Kushtet e Albin Kurtit/ Analistët i gjykojnë si jorealiste dhe si ndryshim qëndrimi
03/02 19:52