Top News – Korrupsioni në Shqipëri/ Rekomandimet, del raporti i KIE
28/09/2020 11:15

Shqipëria ka plotësuar 9 nga 10 rekomandimet e Këshillit të Europës në luftën kundër korrupsionit. Në seancën plenare të organizmit të Këshillit të Europës kundër korrupsionit u diskutua për Shqipërinë dhe masat që ka marrë vendi ynë në luftë kundër këtij fenomeni, sidomos në lidhje me anëtarët e Parlamentit, gjyqtarët dhe prokurorët. Sipas këtij raporti, pas 4 vjet monitorimi Këshilli i Europës arriti në përfundimin se Shqipëria ka zbatuar në mënyrë të kënaqshme ose ka trajtuar në mënyrë të kënaqshme 9 nga 10 rekomandimet e përfshira në Raportin e saj të mëparshëm. Sipas raportit, Kuvendi gjatë kësaj kohe ka punuar për të adresuar dy rekomandimet, të cilat lidheshin me parandalimin e korrupsionit në radhët e deputetëve. Organizmi antikorrupsion i Këshillit të Europës ka mirëpritur ndryshimet në Rregulloren e Kuvendit si dhe ka mirëpritur ngritjen e sistemit për ofrimin e këshillimit për parlamentarët lidhur me çështjet e etikës.

Top News – Hetimi i korrupsionit/ SPAK dhe KLSH firmosin marrëveshje
20/10 13:59
Protestë për pronat/ Maliq, banorët e Kakaçit: Na kanë zaptuar tokat
20/10 12:58
Rifillojnë shembjet për unazën/ Tiranë, prishen disa ndërtesa në zonën e Astirit
20/10 12:55
17 gjimnazistë me Covid/ Elbasan, mbyllet klasa në “Dhaskal Todri”
20/10 12:53
Dendias sot në tiranë/ Ministri i jashtëm grek takime me Metën, Ramën dhe Cakaj. Pritet me protesta
20/10 12:52
Top News – Vrasësi i biznesmenit/ ‘Arrest me burg’ për Kliti Lekën
20/10 12:23
Top News – Përplasje me policinë/ Ministri grek pritet me protesta
20/10 12:22
Protestat tek Ministria e Jashtme/ Mbërrin Dendias, futet nga dera e përparme
20/10 12:19
Tek dera protestohet/ Cakaj pret Dendias
20/10 12:16
“S’më dha lekët prandaj e vrava”/ Gjykata vendos arrest me burg për vrasësin e ndërtuesit Niko Goro
20/10 12:13
Top News – 17 nxënës me covid/ Elbasan, grupi ndjek mësimin online
20/10 12:03
Top News – A rrezikojmë karantinën!/ Skenarët pas shifrave të covid 19
20/10 11:21
Top News – Tiranë, unaza e madhe/ Nisin shembjet, masa për qarkullimin
20/10 11:04
Ndërtimi i Unazës së Re/ IKMT nis prishjen e 10 objekteve në lotin e tretë
20/10 08:10
Top News – Devijohet trafiku/ Makinat nga jugu, kalim nga Elbasani
20/10 00:02
Meta kundër gjobës për maskat/ Presidenti dyshime se si do të vilen gjobat nga OSHEE
19/10 19:43
Gjobat u fituan në gjykatë/ Shumë qytetarë refuzuan të paguanin ndëshkimin që morën gjatë pandemisë
19/10 19:42
Greqi, zhduket vajza shqiptare/ Prindërit e 19 vjeçares apel për ndihmë: Doli për intervistë pune
19/10 19:32
Top News – Policia i gjen pa maske/ 1265 gjoba në rrugë e makina
19/10 19:15
Zhduket 19-vjeçarja shqiptare në Greqi/ Pamjet kur u pa për herë të fundit
19/10 18:56