Top News – Koronavirusi, rriten infektimet! Evropa merr masa të reja
11/08/2020 14:55

Italia ka vendosur të bëjë teste të shpejta koronavirusi në aeroport për të gjithë turistët që kthehen nga vendet që konsiderohen të rrezikshme. Ekspertët janë të shqetësuar nga numri i infektimeve të reja që në ditët e fundit vazhdon të rritet, veçanërisht mes atyre që kthehen nga pushimet në vende si Spanja, Greqia, Kroacia dhe Malta. Veç të tjerash, është ulur shumë edhe mosha mesatare e atyre që sëmuren, që tashmë është nën 40 vjeç. Kjo do të thotë se janë më së shumti të rinjtë, shpesh asimptomatik apo me simptoma të lehta, ata që bëjnë që të qarkullojë virusi. Ndërkohë Greqia fqinje ka njoftuar masa të reja që kanë si qëllim të ndalin rritjen e fundit të infektimeve. Sipas autoriteteve greke, tani, vizitorët nga Spanja, Belgjika, Suedia, Holanda dhe Republika Çeke duhet të tregojnë prova se kanë rezultuar negativ në testin për koronavirusin para se të hyjnë në vend. Autoritetet po ashtu vendosën të mbyllnin gjatë natës baret dhe restorantet në destinacionet kryesore turistike siç janë ishujt e Kretës, Santorinit dhe Rodosit.

Top News – Pakti i Washington-it/ Kosova, medalje për Trumpin
18/09 12:25
Top News – Botë koronavirusi/ Infektimet kapërcejnë shifrën 30 milionë
18/09 12:06
Top News – Prokurori Italian/ Kartelet shqiptare, si `Narcos`
18/09 11:17
Top News – Zyrtari i SHBA-së në Tajvan/ Kina nis stërvitjen ushtarake
18/09 11:09
Top News – Në darkë fillojnë kufizimet, anglezët lëshohen në festime!
18/09 11:01
Top News – Cikloni mesdhetar/ Greqia përballë fenomenit të rrallë
17/09 21:29
Top News – Fluturim drejt askundit/ Biletat shiten në 10 minuta
17/09 21:27
Top News – Paketa antishpifje/ Soreca: Me rekomandimet e venecias
17/09 21:26
Top News – Parlamenti evropian/ Nuk njeh Lukashenkon president
17/09 21:25
Top News – Pandemia globale/ Apel për mbrojtjen e infermierëve
17/09 21:23
Top News – Izolimi nga koronavirusi/ Barr: Shkelje e lirive civile
17/09 21:22
Top News – Emigrantët e Morias/ Transferohen në kampin e ri
17/09 19:24
Top News – Vaksina e ardhshme/ Në duart e vendeve të pasura
17/09 19:11
Panik në Athinë! Makinës i vihet flaka me benzinë në qendër të qytetit
17/09 19:04
Top News – Vjen Playstation 5/ Sony: Del në treg në nëntor
17/09 18:39
Top News – Rriten infektimet/ Masa të reja kufizuese në Angli
17/09 18:16
Top News – Alarm për europen/ OBSH – rastet kaluan ato të marsit
17/09 17:36
Top News – BE për asociacionin/ Kosova të gjeje një mënyrë zbatimi
17/09 17:23
Top News – Nuk ishte çaji/ Zbulohet si u helmua Navalny
17/09 15:44
Top News – Zaev në Athinë/ Klima dypaleshe, jo me armiqesore
17/09 15:32