Top News – Koronavirusi në Iran/ Vendi ka hyrë në valën e tretë
18/09/2020 21:50

Irani duket se ka hyrë në valën e tretë të koronavirusit me numrin e infektimeve të reja në mbi 3 mijë në ditë, shifër kjo më e larta që kur virusi u shfaq në vend në shkurt. Irani ishte një nga vendet e para në botë, jashtë kinës, që u prek nga koronavirusi. Zyrtarët e tij e vendosën sëmundjen nën kontroll në fillim të majit por përjetuan një shtim të rasteve në qershor, që shkoi në më pak se 1600 raste të reja në ditë në fund të gushtit. Sipas shifrave të fundit të publikuara të premten nga departamenti iranian i shëndetësisë 144 persona kanë humbur jetën dhe 3049 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e shkuara. Numri total i viktimave të konfirmuara nga covid 19 në iran është në 23952 dhe 28 provinca në vend, përfshirë teheranin, janë klasifikuar si zona të kuqe. Shkollat dhe universitetet janë rihapur në vend po ëhstë lënë në duart e prindërve nëse duan ti cojnë fëmijët në klasë dhe në shumë raste këta të fundit kanë zgjedhur ti mbajnë në shtëpi. Shumë iranianë druajnë për një katastrofë shëndetësore këtë dimër ndërkohë që presidenti Hassan Rouhani thotë se po punojnë për rritjen e kapaciteteve në spitale. Më shumë se 400 mijë iranianë zyrtarisht janë prekur nga virusi edhe pse këto shifra janë parë gjerësisht si të minimizuara.

Gjendje kritike në Britaninë e Madhe/ 96 mijë infektime në ditë
29/10 12:19
Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47
Top News – KE-mos mbani shpresa/ Krishtlindjet sivjet janë ndryshe
29/10 11:19
Top News – Në Belgjikë e Ceki/ Punojnë edhe mjekë të infektuar
29/10 10:24
Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47