Top News – Kontratat e NASA-s/ 1 USD për të marrë kampione në Hënë
04/12/2020 12:18

NASA do të paguajë me 1 dollar një kompani për të mbledhur shkëmbinj nga Hëna, pasi ajo u pranua si ofertuesi fitues. Të enjten, Lunar Outpost fitoi kontratën për të mbledhur kampionë për agjencinë hapësinore amerikane. Kjo është një nga katër kontratat e ofruara nga NASA në kuadër të programit të saj të mbledhjes së burimeve hënore, me kosto të ulët. Ofertuesit e tjerë fitues ishin kompania kaliforniane Masten Space Systems dhe ajo me bazë në Tokjo, Ispace, bashkë me nëndegët e saj evropiane. NASA do t’i paguajë kompanitë për mbledhjen e materialeve me peshë 50 deri 500 gramë, në Hënë. “Kompanitë do të mbledhin kampionë dhe më pas do të na japin prova vizuale ose të dhëna të tjera që ato kanë mbledhur”, tha një zëdhënës i NASA-s. Plani është që misioni të nisë në vitin 2023, por po punohet po ashtu edhe me kompani të tjera ndaj mund të ketë edhe një lancim të mëhershëm – thanë zyrtarët. Kompania Lunar Outpost, me bazë në Kolorado, është një firmë robotike dhe do të paguhet me vetëm 1 dollar për mbledhjen e gurëve hënorë nga poli jugor i Hënës. Por, pagesa nuk është një motivim për këto kompani. Ato pritet të kenë shumë përfitime shkencore nga misioni. Lunar Outpost, ndërkohë është në bisedime me Blue Origin dhe disa kompani të tjera që po punojnë për të fluturuar drejt Hënës. Blue Origin është një kompani e eksplorimit hapësinor e ngritur nga themeluesi i Amazon, Jeff Bezos.

Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Top News – Një teatër, bunker, mobilje italiane/ Nga burgu, Navalny denoncon vilën sekrete të Putin
20/01 12:14
Top News – `Bomba` e Clinton dhe Pelosi/ Trump në telefon me Putin gjatë sulmit në Capitol
20/01 11:54
Top News – Lamtumira e Donald Trump: Bëmë atë për të cilën erdhëm!
20/01 11:32
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia, gati të ndërmarrë veprime ligjore
20/01 11:32
Top News – Në ditën e tij të fundit, Trump shpëton nga burgu ish këshilltarin
20/01 11:29
Top News – Dy operacione në tru e tragjedi personale/ Sot inaugurohet Presidenti më i vjetër në SHBA
20/01 10:08
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia detyrohet të rishohë planin e imunizmit
19/01 23:38
Top News – Pishinat e palestrat të mbyllura/ Bavarezët i kthehen notit në ujëra të acarta
19/01 22:17
Top News – Në orët e fundit në detyrë/ Pompeo: Kina po bën gjenocid mbi ujgurët
19/01 22:04
Top News – Rekord i ri viktimash/ Britani e madhe, 1610 të vdekur nga koronavirusi
19/01 21:59
Top News – Ajër i ndotur mbi qytet/ Milano vendos të ndalojë duhanpirjen
19/01 21:55
Top News – Etna ofron spektakël/ Lumenj llave nga krateri juglindor – Pa koment
19/01 21:23
Top News – Kokainë me qymyr dhe oriz! 12 të arrestuar në Spanjë, droga nga Brazili
19/01 21:22
Top News – Vaksinat për Ballkanin Perëndimor/ BE pas kritikave-mekanizëm për t’i siguruar
19/01 20:16
Dendias: Greqia zmadhohet/ “Miljet në detin jon japin 13 mijë kilometra katrore”
19/01 20:06
Top News – Policia gjen veprën e vjedhur/ Muzeu i mbyllur nga covid, nuk e dinte që mungonte
19/01 19:59
Top News – Ceremoni si asnjë tjetër/ Uashington, gjithçka gati për inaugurimin
19/01 19:58
Top News – Plani i BE për vaksinimin/ 70 përqind e popullatës së rritur deri në qershor
19/01 19:54