Top News – Konflikti u mbyll/ Erdogan udhëton drejt Azerbajxhanit
03/12/2020 19:55

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të vizitojë Azerbajxhanin më 9 dhe 10 dhjetor, tha zyra e tij të enjten. Ankaraja i ka ofruar njw mbështetje të fuqishme Azerbajxhanit, gjatë luftës disa javore me Armeninë, për rajonin e Nagorni Karabakut. Lufta përfundoi ne 10 nëntor, pasi u arrit një marrëveshje armëpushimi, të cilët e ndërmjetësoi Rusia. Vizita e planifikuar e Erdoganit është e para nga një president i huaj në Baku, që nga fillimi i armëpushimit. Në bazë të marrëveshjes, armenët etnikë u tërhoqën nga pjesë të mëdha të rajonit të kontestuar të Azerbajxhanit. Erdogan gjithashtu do të marrë pjesë në një paradë të madhe ushtarake në Baku, të enjten e ardhshme, kur do të festohet "Fitorja e Karabakut". Ankaraja njoftoi me heret se Turqia dhe Rusia kanë rënë dakord për të monitoruar armëpushimin nga një qendër e përbashkët paqeruajtëse. Muajin e kaluar, parlamenti turk votoi për vendosjen e një misioni pwr ngritjen e njw qendre me Rusinw. Qendra do të krijohet në një zonë që do të përcaktohet nga Azerbajxhani. Moska ka theksuar vazhdimisht se Turqia nuk duhet të ketë trupa në terren.

Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39
Top News – SHBA, konfirmohet kryediplomati i ri/ Blinken, gati të përballem me kinën e Rusinë
26/01 22:38
Mësuesit marshojnë në Francë për kushtet e punës gjatë pandemisë
26/01 22:33
Qentë e familjes presidenciale Biden zbarkojnë në Shtëpinë e Bardhë
26/01 22:33
Qyteza holandeze përgatitet për trazira të mundshme anti-izolim
26/01 22:32
Akuariumi në Francë mirëpret lindjen e 5 këlyshëve peshkaqenë zebra
26/01 22:30
Qendra britanike e konventave konvertohet për fushatën e vaksinimit ndaj Covid-19
26/01 22:29
Top News – Kapërcehet pragu i viktimave/ Britani, mbi 100 mijë vdekje nga covid
26/01 21:31
Top News – 60 vitet e “përbindëshit” Sovjetik/ Nuk u përdor kurrë për shkatërrim nëndetësesh
26/01 21:03
Top News – Gjen thesarin brenda në shtëpi/ Befason pronari, më ndihmuan fantazmat!
26/01 20:58
Top News – Britanikët po çmenden/ Pas pijes me kanabis të mbretëreshës
26/01 20:56
Britani, sot 1600 viktima/ Kjo është shifra më e lartë e vdekshmërisë në Europe
26/01 20:12
Gjermanisë i mungojnë vaksinat/ Ritme të ngadalta për vaksinimin. Shtohen infektimet
26/01 20:12
Top News – Sekretari i ri i Mbrojtjes/ Ushtria amerikane `ndryshon` kurs
26/01 20:11
Top News – Planifikonte sulm në Shqipëri/ Dyseldorf, dënohet pjesëtari i ISIS-it
26/01 20:10
Top News – News – Pompei tregon thesaret/ Dekada zbulime arkeologjike hapen për publikun
26/01 18:22
Top News – Trazirat e dhunshme në Holandë/ Ministri për protestuesit, `llumi i shoqërisë`
26/01 18:05