Top News – Kjo është çmenduri…! / F-16 fluturojnë vetëm pak cm larg njëri tjetrit
07/12/2021 14:31

Një video 22 sekondëshe e dy avionëve F-16 Fighting Falcon, që fluturojnë vetëm disa centimetra larg njeri tjetrit, po shkakton bujë në mediat sociale. Në të shihen pilotët e air Forcë Thunderbirds, që demonstrojnë se sa pranë ata mund të shkojnë gjatë stërvitjeve ajrore. Piloti i shfaqur në video shihet aq pranë avionit tjetër sa që mund të zgjatet jashtë dhe ta prekë atë. E vetmja zhurmë që dëgjohet ndërkohë, është oshëtima e motorëve. “Avionët tanë mund të qëndrojnë vetëm 40 centimetra larg njëri tjetrit ndërsa fluturojmë me shpejtësi 650 km në orë” shkruante ekipi në Facebook. Nga 6 dhjetori, kur videoja është hedhur në facebook, ka marrë më shumë se 1.4 milionë shikime dhe mbi 33 mijë reagime e komente. “Kjo është një cmenduri”, shkruante një komentues në faqen e Facebookut. Zyrtarët nuk thanë se ku ishte filmuar videoja, por qartazi dukej se në sfond ishte një fushë e hapur ajrore. Ekipi prej tetë pilotësh performon në të gjithë vendin, rregullisht, duke shpalosur aftësitë elitë që pilotët kanë. “Thunderbirds janë pjesë e forcave tona luftarake”, thonë Forcat Ajrore amerikane. Nëse nevojitet, personeli i ekipit dhe avionët mund të integrohen shpejht në një njësi luftarake.

Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49
Top News – ‘Kërkohet një president’ / Italia nis votimin, raundi i parë pa rezultat
24/01 14:49
Top News – 50 mijë trupa amerikane në Evropë /Biden:Luftanije dhe bombardues pranë kufijve të Rusisë
24/01 14:27
Top Channel/ Bora paralizon Athinën! Mbyllen disa akse rrugore, pezullohen dhjetëra fluturime
24/01 14:19
Top News – Ukraina në ‘mbrojtje të Çërnobilit’ / Rusia mund të godasë vendin më radioaktiv në botë
24/01 14:15
Top News- Buqetë me lule për ekzekutimin mafioz/ Shqiptari drejtonte trafikun e kokainës në Ekuador
24/01 12:40