Top News – Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje
29/09/2020 14:38

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit është dënuar me vdekje nga një gjykatë në Kinën qendrore. Në vendimin e saj zyrtar të hënën, Gjykata e Popullit të Mesme Jiaozuo në provincën Henan përshkroi motivet e vrasësit Wang Yun si “të përçmuara” dhe “të mbrapshta”. “Ajo duhet të dënohet ashpër në përputhje me ligjin,” tha vendimi. Gjykata dëgjoi se në fillim të helmimit, Wang ishte grindur me një mësues tjetër në kopshtin Jiaozuo për mënyrën më të mirë të trajtimit të studentëve. Pastaj, në mëngjesin e 27 Marsit 2019, Wang shtoi nitrite në qull të furnizuar nga shkolla dhe të destinuara për studentët e mësuesve të tjerë. Wang më parë kishte blerë nitritin në internet.Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nitriti është toksik dhe një kancerogjen i mundshëm që përdoret në plehra, ruajtjen e ushqimit, madje edhe municione dhe eksplozivë. Në nivele të larta, ai mund të ndalojë trupin e njeriut nga thithja e duhur e oksigjenit. Wang më parë ishte kapur në përpjekje për të helmuar burrin e saj, të mbiquajtur Feng, në Shkurt 2017 pas një debati.

Top News – Vaksina e koronavirusit/ Jo para zgjedhjeve Amerikane
20/10 15:38
Top News – Vaksina antiCovid, Britania nis testimet! Vullnetarët do infektohen me koronavirus
20/10 15:34
Top News – Argjentina kalon shifrën prej një milion raste me COVID-19
20/10 15:33
Top News – Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme
20/10 15:31
Top News – Robert Redford në zi/ Humbet djalin e tij 58 vjeçar
20/10 15:24
Top News – Suksesi i Kinës/ Izolimi hapi i parë, jo zgjidhja
20/10 15:21
Top News – Sërish në alarm… Lombardia vendos: Ndalohet qarkullimi në këto orare!
20/10 14:28
Top News – Rritja e rasteve me koronavirus/ OBSH: Evropa gabime me karantinën
20/10 14:06
Top News – Hakerat “Robin Hood”! Bamirësi me paratë e vjedhura
20/10 12:30
Top News – Sonda e NASA-s, “takim” të shpejtë me një asteroid
20/10 12:14
Top News – Moska pritet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh
20/10 11:50
Top News – Nisin testimet e para për koronavirus në Aeroportin Heathrow të Londrës
20/10 11:31
Top News – Mikrofonat do të jenë të mbyllur pjesërisht në debatin e fundit Trump-Biden
20/10 11:29
Top News – Pushtimi i Tajvanit/ Në Kinë, spekulime për super raketën
20/10 00:01
Top News – Olimpiket e Tokios/ Po shenjëstrohen nga hakera rusë
19/10 23:59
Top News – Sa u prezantua/ Shitja e iPhone 12 kalon iPhone 11
19/10 23:56
Top News – Kompania Finlandeze/ Rrjet celular në Hënë
19/10 23:55
Top News – Pandemia në Francë/ Izolohet Brigitte Macron
19/10 22:10
Top News – Mposhtja e covid/ Gjermania, zgjidhje falë ventilimit
19/10 21:55
Top News – Çudia në Kanada/ Qyteti pa asnjë rast të virusit
19/10 21:52