Top News – Kina nis avionët drejt Tajvanit/ Frikë për konflikt të armatosur në rajon
24/01/2021 15:47

Avionë të forcave ajrore kineze duke përfshirë 12 avionë luftarakë kanë hyrë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, teksa tensionet në afësri të ishullit janë përshkallëzuar ndjeshëm vetëm pak ditë pasi mori detyrën administrata e re amerikane e Joe Biden. Kina e shikon Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike si territorin e saj dhe e ka shtuar muajt e fundit aktivitetin ushtarak pranë ishullit. Por aktivitetet e saj gjatë fundjavës shënojnë kanë mbjellë frikë, pasi në vend të avionëve të zbulimit sic ka ndodhur rëndom, këtë radhë në zonë janë dërguar avionë 4 luftarakë dhe 8 bombardues. Ministria tajvaneze e mbrojtjes, deklaroi se forcat ajrore të ishullit janë në gjendje gadishmërie, të afta të përgjigjen në cdo moment. “ Mbrojtja kundërajrore I ka marrë udhëzimet, janë lëshuar paralajmërime radio dhe sistemet raketore janë në pozicionuar”, thuhet në deklaratën e ministrisë. Pekini vetë nuk ka bërë ende asnjë koment. Ai pretendon se veprime të tilla kanë për qëllim mbrojtjen e sovranitetit të vendit dhe duhet të shërbejnë si paralajmërim ndaj "bashkëpunimit" mes Shteteve të Bashkuara dhe Tajvanit. Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur por që përfundimisht do të bëhet pjesë e saj, shumë tajvanezë këmbëngulin për një komb të shkëputur.

Top News – 30 minuta nga lufta bërthamore/ Stërvitja e NATO-s që trembi rusët
26/02 00:53
Top News – `Brezi i humbur`/ Si po i godet koronavirusi shanset e të rinjve
25/02 22:19
Mijëra protestojnë në Armenia pasi kryeministri paralajmëroi për ‘grusht shteti’ – Pa koment
25/02 21:59
Del për herë të parë në publik Kara, ariu polar i kopshtit zoologjik francez të Mulhouse – Pa koment
25/02 21:58
Rritësit e bletëve në Kolumbi denoncojnë pesticidet si shkaku kryesor i vdekjes të bletëve-Pa koment
25/02 21:58
Peruvianët presin në radhë për rimbushje të bombolave ‘shpëtimtare’ të oksigjenit – Pa koment
25/02 21:57
Rusët votojnë për rikthimin e statujës së kreut të policisë sekrete sovjetike – Pa koment
25/02 21:56
Qipro nis hapjen e shkollave e palestrave pas zbutjes së masave anti-Covid – Pa koment
25/02 21:55
Autobuzët pa shofer nisin shërbimin në rrugët e Malagas në jug të Spanjës – Pa koment
25/02 21:54
Top News – Zbulimi i pabesueshëm në Mars/ Çfarë gjeti sonda e NASA-s në planetin e kuq
25/02 21:52
Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02 21:51
Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02 21:50
Top News – Brenda trupit të njeriut/ Zbulohen 70 mijë viruse të panjohura më parë
25/02 21:08
Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22