Top News – Kërkimet në Mesdhe/ BE: Operacionet turke, shqetësuese
10/08/2020 15:41

“Rifillimi i kërkimeve të Turqisë për naftë dhe gaz në Mesdheun lindor, është ekstremisht shqetësues”, tha Bashkimi Evropian pasi Greqia dhe Egjipti krijuan një zonë ekskluzive ekonomike në rajon. “Mobilizimi më i fundit detar në Mesdheun lindor do të çojë në një antagonizëm dhe mosbesim më të madh”, tha shefi i politikës së jashtme në BE, Josep Borrell, duke e quajtur zhvillimin ekstremisht shqetësues. Kufijtë detarë- sipas tij – duhen përcaktuar përmes dialogut dhe negociatave, jo përmes veprimeve të njëanshme dhe mobilizimit të forcave detare. Zbulimi i rezervave të gjera të gazit në rajon, vitet e fundit, ka ndezur një përplasje të fortë mes Greqisë, Turqisë dhe Egjiptit, por edhe Qipros dhe Izraelit. Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan, njoftoi të premten rifillimin e operacioneve të Ankarasë duke akuzuar Greqinë se nuk po mbante premtimet e saj.

Top News – Rritja e infektimeve/ Johnson, plan për izolim një mujor
31/10 13:10
Top News – Projekti në Sllovaki/ Fillon testimi masiv i popullatës
31/10 13:08
Top News – Hëna e rrallë blu/ I shton ‘mister’ halloween-it
31/10 13:04
Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16
Rekord votuesish në SHBA/ 62% e zgjedhësve kanë hedhur votën para 3 nëntorit
30/10 20:08
Tërmeti goditi edhe Greqinë/ Epiqendra në ishullin Samos, por lëkundjen e ndjenë në pjesën më të madhe të vendit
30/10 19:51
Tërmeti më i madh i 3 dekadave/ Sizmologu i njohur grek: S’ka asnjë efekt për Shqipërinë & Ballkanin
30/10 19:40
Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48