Top News – Johnson jep alarmin/ Jemi ne një pikë të rrezikshme
22/09/2020 21:37

Mbretëria e Bashkuar ka arritur “një pikë kthese të rrezikshme” deklaroi kryeministri Boris Johnson teksa paraqiti një sërë kufizimesh të reja kundër koronavirusit në vend, tw cilat mund të zgjasin deri në gjashtë muaj. Me rregullat e reja, punonjësit e dyqaneve do të duhet të mbajnwn maska e dasmat do të kufizohen në një maksimum prej 15 njerëzish. Gjobat për moszbatimin e ligjeve për tubime dhe maska do të jenë 200 paundw për shkeljen e parë. Johnson paralajmëroi se mund të ketë edhe “kufizime dukshëm më të mëdha” nëse do tw jetw e nevojshme. Ai tha se pas takimit tw zhvilluar me liderwt e Skocisë, Uellsit dhe Irlandës Veriore, “hapa të ngjashëm” do të merren në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. “E kemi ditur gjithmonë se, edhe pse mund ta kemi shtyrë virusin të tërhiqet, por perspektiva e një vale të dytë është reale”, u shpreh Johnson. Ai sqaroi megjithatw ky nuk është "në asnjë mënyrë kthim në izolimin e plotë të marsit". Bizneset, shkollat, kolegjet dhe universitetet do të mbeten të hapura. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar në total mbi 401,000 raste të të infektuarve me koronavirus dhe mbi 41,000 viktima. Numri i rasteve të reja ka qenë në rritje në javët e fundit, ashtu si edhe gjetkë në Europë.

Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45
Top News – Brad Pitt sërish single/ Përfundon lidhja me modelen
29/10 14:30
Top News – Përfiton Samsung/ Nga telashet e rivalit Huawei
29/10 14:11
Top News – Nga virusi në Britani/ Infektohen çdo ditë 100.000 vetë
29/10 12:34
Gjendje kritike në Britaninë e Madhe/ 96 mijë infektime në ditë
29/10 12:19
Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47