Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05/2021 12:54

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, tha të enjten në Prishtinë, se përshpejtimi i procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian do të shmangte alternativat e rrezikshme si ndryshimi i kufijve. Ai i bëri këto komente gjatë një vizite në Prishtinë, ndërkohë që të premten do të qëndrojë në beograd në kuadër të samtit të presidentëve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, i njohur si Procesi Bërdo-Brioni. Me përshpejtimin e zgjerimit në këtë hapësirë BE-ja do ta përforconte besimin e qytetarëve dhe udhëheqësve në ardhmërinë evropiane, do të nxiste vullnetin politik për reforma dhe para së gjithash, do të shmangte rrezikun nga alternativat e rrezikshme si ndryshimi i kufijve Muajin e kaluar, pati debate për një dokument joformal, non paper, që sic u raportua mbante propozimin për ndryshimin e kufijve ne Ballkan. Si autor i këtij dokumenti u përfol kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha. Por, presidenti slloven Pahor, vendi i të cilit do të kryesojë Bashkimin Evropian në pjesën e dytë të këtij viti, tha se nuk mbështet idetë e përfolura në atë dokument. “Qëndrimi im lidhur me këtë është plotësisht i kundërt, unë jam që të mos bisedohet për mundësi të tilla të ndryshimit të kufijve. Unë dëshiroj t’i bind vendet e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian që të vazhdohet me procesin e zgjerimit dhe reformave. Kjo është një domosdoshmëri historike Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se pavarësisht kush harton dokumente me ide të tilla, Kosova asnjëherë nuk do t’i pranojë ato. “Ne duhet mbi të gjitha të kemi vetëbesim, pavarësisht se kush publikon non papers, pavarësisht se kush mund të shtyjë ide të ndryshimit të kufijve, e rëndësishmja është që përfaqësuesit tuaj, përfaqësuesit e Republikës së Kosovës asnjëherë nuk do t’i pranojnë ato” Në fund të muajit të kaluar edhe diplomatët e Gjermanisë dhe Francës mohuan të kenë hartuar një dokument tjetër për rrugën e përmbylljes së procesit të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57