Top News – Jep dorëheqje mjeku që këshilloi Trumpin për koronavirus
01/12/2020 12:21

Scott Atlas, këshilltari për shkencë i presidentit amerikan, Donald Trump, pikëpamjet e të cilit nuk kanë qenë në linjë me ato të task-forcës së Shtëpisë së Bardhë për koronavirus, ka njoftuar për dorëheqjen e tij. Atlas ka informuar Trumpin për vendimin e dorëheqjes përmes një letre që ka postuar në rrjetin social, Twitter. “I nderuar që kam shërbyer për Donald Trumpin dhe amerikanët gjatë këtyre kohërave të vështira”, ka thënë ai në postim. Atlas, i cili nuk ka përvojë zyrtare në shëndetin publik apo për sëmundjet infektive, ka kaluar vetëm katër muaj duke këshilluar Trumpin. Ai është punësuar me kontratë të përkohshme, e cila skadon këtë javë. Skepticizmi i tij për izolimet afatgjata, mbylljet e shkollave dhe vendosjes së maskës për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit, kanë qenë në kundërshttim me qëndrimet e task-forcës së Shtëpisë së Bardhë. Anthony Fauci, ekspert për sëmundje infektive në Shtetet e Bashkuara, ka kritikuar informacionin që ka ofruar ai për Trumpin, duke e konsideruar si mashtrues dhe të pasaktë për pandeminë. Atlas, neuroradiolog, është raportuar të ketë ulur vazhdimisht rëndësinë e maskave, derisa Fauci dhe zyrtarë tjerë kanë bërë thirrje për vendosje të tyre. Ai po ashtu ka thënë se masat e izolimit kanë qenë “dështim total”, në ndaljen e përhapjes së virusit. Atlas ka nxitur reagime të ashpra kur ka dhënë intervistë për kanalin RT të Rusisë në muajin tetor. Ai ka kërkuar falje pse ka bërë një gjë të tillë më 1 nëntor, një ditë pas transmetimit të materialit, duke thënë se i vjen keq që ka lejuar veten të jetë pjesë e një gjëje të tillë.

Top News – Përplasja me Astrazeneca-n/ BE do të ashpërsojë rregullat e eksportit për vaksinën
26/01 12:17
Top News – Varianti i ri brazilian/ Konfirmohet rasti i parë në SHBA
26/01 12:17
Top News – Serbët po vaksinohen…/Por vaksina nuk vjen nga Evropa Perëndimore
26/01 12:16
Top News – Dorëhiqet Giuseppe Conte/ Kryeministri italian në një lëvizje taktike
26/01 12:15
Top News – ‘Të paprekshmit’ nga koronavirusi/ Zbuloni cilët janë njerëzit me imunitet natyral
26/01 01:01
Top News – Arrestohet mjeku i urgjencës/ I duheshin shtretërit,dyshohet se vrau dy pacientë me Covid
26/01 00:59
Top News – Conte paralajmëron dorëheqjen/Italia në kaos, çfarë ndodh të martën
25/01 22:57
Top News – Njerku e varte më kokë poshtë/ Kamerierja shpëton djalin nga abuzimet
25/01 22:56
Top News – Ai nuk është pallati im!/ Putin rrëzon pretendimet e Navalny-it
25/01 22:56
Pamje të rralla ajrore të Shkëmbinjve të Bardhë në Dover, në jug të Anglisë – Pa Koment
25/01 21:42
Pompei shfaq thesare të reja në Muzeumin e Antikitetit – Pa Koment
25/01 21:34
Vala e dytë e koronavirusit godet Perunë – Pa Koment
25/01 21:34
Biden nënshkruan dekretin për lejimin e transgjinorëve të ushtrinë e SHBA – Pa Koment
25/01 21:33
Estonia bëhet me kryeministren e parë femër – Pa Koment
25/01 21:33
Top News – 1,3 miliardë dollarë padi/ Dominion hedh në gjyq Rudy Giuliani-n
25/01 21:19
Top News – Vallë, po `kopjon` Trumpin! Plani i Biden: blini produkte amerikane!
25/01 20:10
Top News – Shkencëtarët janë të bindur/ Vaksina e modernas funksionon kundër virusit të ri
25/01 20:09
Top News – Përplasja e BE me AstraZeneca/ Diskutohet dhe heqja e patentës
25/01 19:49
Top News – Më në fund, vëmendje/ BE diskuton vaksinat në ballkanin perëndimor
25/01 19:49
Top News – Bisedimet Turqi-Greqi/ Çfarë u diskutua në Stamboll
25/01 19:49