Top News – Japonia ‘ndez’ mbrojtjen ajrore / Koreja e Veriut do testojë satelitin spiun të ushtrisë
29/05/2023 12:42

Japonia ka vendosur mbrojtjen e saj raketore në alarm të hënën dhe paralajmëroi se do të rrëzojë cdo kërcënim që i kanoset territorit të saj pasi Koreja e Veriut njoftoi vendin për lëshimin e një sateliti mes 31 majit dhe 11 qershorit. Koreja e veriut tha se ka përfunduar ndërtimin e satelitit të parë spiun, ushtarak, të saj, dhe lideri Kim Jong Un ka miratuar përgatitjet finale për lancimin. Analistët thanë se sateliti është pjesë e një programi të mbikqyrjes teknologjike, që përfshin dronë, dhe që synon të përmirësojë kapacitetet e koresë së veriut të armatosur me armë bërthamore, për të goditur shënjestra në rast lufte. “Ne do të marrim të gjitha masat e mundshme kundër raketave balistike dhe raketave të tjera që konfirmohen se do të ulen në territorin tonë”, tha ministria japoneze e mbrojtjes. Ministria shtoi se do të përdorte sistemin e saj Standard Missile-3 ose atë Patriot PAC-3 për të shkatërruar raketat e Koresë së veriut. Kryeministri japonez, Fumio Kishida i tha gazetarëve se cdo lëshim rakete nga koreja e veriut do të ishte një shkelje serioze e rezolutave të këshillit të sigurimit të kombeve të bashkuara dhe dënoi aktivitetin bërthamor dhe raketor të vendit. “Ne i kërkojmë me forcë Koresë së Veriut të heqë dorë nga lancimi”, tha zyra e tij në një postim në Tëitter duke shtuar se vendi do të bashkëpunonte me aleatët e saj, SHBA-në, Korenë e jugut dhe vende të tjera dhe do të bënte gjithcka që është e nevojshme për të mbledhur dhe analizuar informacione nga cdo testim. Edhe Koreja e Jugut iu bashkua Japonisë në thirrjen drejtuar Koresë së Veriut për të hequr dorë nga lëshimi i planifikuar i satelitit.

Top News- Katër teknologji kanosin njerëzimin/BE, strategji për parandalimin e keqpërdorimit të tyre
03/10 09:18
Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19