Top News – Izolimi nga koronavirusi/ Barr: Shkelje e lirive civile
17/09/2020 21:22

Prokurori i përgjithshëm në shtetet e bashkuara të amerikës, tha se thirrjet për izolim kombëtar për të parandaluar përhapjen e koronavirusit ishin ndërhyrja më e rëndë në liritë civile në histori, përvec skllavërisë. Duke folur në një ceremoni të mbajtur në kolegjin Hillsdale, në nder të ditës së kushtetutës, Barr shpjegoi pengesat kushtetuese për ndalimin e tubimeve, si psh mbledhjet në kishë gjatë covid 19. Ai tha se guvernatorët e shteteve përdorën fuqitë e tyre ekzekutive për të ndaluar qytetarët dhe bizneset të ktheheshin në punën e tyre. “Vendosja e një izolimi kombëtar, urdhërat për të qëndruar në shtëpi, janë si arresti shtëpiak. Përvec skllavërisë, që është një lloj tjetër kufizimi, kjo ishte ndërhyrja më e madhe e lirive civile në historinë amerikane”, tha barr i pritur me një duartrokitje nga të pranishmit. Javët e fundit, Barr ka mbajtur një qëndrim akoma më agresiv në mbrojtje të politikave të administratës trump, përfshirë sugjerimin se votimi përmes postës nuk është i sigurt, ka sulmuar hetimine Mueller për përzierjen e rusisë në zgjedhjet e 2016 dhe ka kritikuar guvernatorët për reagimin e tyre ndaj koronavirusit.

Top News – Lufta për Karabakun/ Nuk mban as armëpushimi i ri
26/10 14:52
Top News – Shkupi zyrtar në alarm/ Rekord vdekjesh nga koronavirusi
26/10 14:50
Top News – `Me kë garoj e dashur`/ Biden harron live emrin e rivalit
26/10 14:42
Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36