Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11/2020 22:11

Në Itali, të dhënat ditore flasin për rënie të numrit të infektimeve, por numri i viktimave vijon të mbetet në shifra të larta. Kështu sipas raportimeve zyrtare në Itali të shtunën janë konfirmuar pozitiv me covid 19 26 323 persona, ndërsa numri i viktimave është 686 persona që është më i ulët se një ditë më parë ku u shënua rekord viktimash në valëne dyë të pandemisë. Në Itali numri total i të infektuarve ka shkuar në rreth 1 565 000 persona, ndërsa viktimat tashmë kanë arritur në 54 363 qw nga fillimi i pandemisë. Në të dhënat e së shtunës bie në sy ulja e numrit të të shtuarve ne terapi intensive, ku aktualisht numërohen 3762 pacientw. Lombardia vijon të jetë rajoni më i godutur nga covid 19, ku të shtunën u shënuan 4615 raste pozitive, e ndjekur nga Veneto me 3498 dhe Campania me 2729 infektime. Gjithsesi Italia prej ditësh vijon të mbetet vendi europian me më shumë infektime dhe viktima, ndërsa në shtete te tjera si Franca, Spanja apo Britania e Madhe, kurba e infektimeve është ulur ndjeshëm. Por nuk mund të thuhet e njëjja gjë për viktimat që në këto shtete vijon të jetë i konsiderueshëm. Italia renditet e pesta në Evropë për nga numri i infektimeve, ndërsa për nga numri i viktimave vjen e dyta pas Britanisë së Madhe që deri më tani numëron 58 030 viktima. Pamjet: AFP

Top News – ‘Lufta’ për vaksinat…/ Italia investon tek reithera, e gatshme në qershor
27/01 15:02
Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01 15:01
Top News – Drogë mes librave e fletoreve/ 10-vjeçari shkon me hashash në shkollë
27/01 15:01
Top News – Bill dhe Melinda Gates/ Duhet të përgatitemi për pandeminë e radhës
27/01 14:47
Top News – 306 ditë në spital/ Pacienti me covid më në fund kthehet në shtëpi
27/01 14:47
Top News – Pasi u deklarua transgjinor/ Vjen divorci mes Elliot Page dhe Emma Portner
27/01 14:25
Top News – OBSH paralajmëron gratë shtatzëna/ Mos merrnin vaksinën anti-covid moderna
27/01 14:18
Top News – Bebja panda bëhet virale/ Nuk do të ndahet nga kujdestari i saj
27/01 12:40
Top News – Moska zbut izolimin/ Situata epidemiologjike po përmirësohet
27/01 12:39
Top News – AstraZeneca mbron veten pas kritikave të BE-së për shpërndarjen e vaksinave
27/01 12:39
Top News – Republikanët nuk braktisin Trump/ Dënimi i ish-presidentit tani është më i vështirë
27/01 12:28
Top News – Falë zotit jemi jashtë…/ Britanikët kritikojnë BE-në për vaksinat
27/01 12:28
Top News – Vaksinat e dobëta/ Ekspertët-favorizojnë mutacionet e rrezikshme
27/01 12:27
Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39
Top News – SHBA, konfirmohet kryediplomati i ri/ Blinken, gati të përballem me kinën e Rusinë
26/01 22:38
Mësuesit marshojnë në Francë për kushtet e punës gjatë pandemisë
26/01 22:33
Qentë e familjes presidenciale Biden zbarkojnë në Shtëpinë e Bardhë
26/01 22:33