Top News – Itali, mjekët veshje mbrojtëse me fotografitë e tyre të vendosura mbi to
18/12/2020 16:33

Punonjësit e kujdesit shëndetësor në Itali kanë gjetur një mënyrë origjinale për të siguruar pacientët e tyre të prekur nga koronavirusi. Mjekët dhe infermierët, në njësinë e kujdesit intensiv në një spital në Prato, veshin veshje mbrojtëse me fytyrat e tyre të vendosura mbi to, në mënyrë që pacientët t’i njohin dhe të jenë më të qetë. E gjithë kjo, sipas stafit, bëhet pasi ata ofrojnë asistencën në njësinë e kujdesit intensiv dhe pacientët, shpesh në gjendje të rënduar, nuk arrijnë t’u shohin fytyrën dhe as të dallojnë njërin nga tjetri. Ndaj stafi ka menduar, që nëse pacientët do të mund t’i shihnin fytyrat e tyre, pa rrezik infektimi, gjithçka do të ishte më e lehtë. “Për shkak të dehumanizimit në jetën e përditshme, në një repart shumë delikat, që ka të bëjë me Covid-in, marrëdhënia me pacientin është bërë shumë e vështirë. Kjo ide, që duket thelbësore në shikim të parë, ka qenë në fakt revolucionare dhe ka ndikuar në përmirësimin e marrëdhënies sonë”, shprehen nga stafi mjekësor. Spitalet në Itali janë vendosur sërish nën presion për shkak të shifrave në rritje të infektimit në vend. Ndonëse mjekët thonë se kjo valë e dytë është e ndryshme, krahasuar me valën e parë, sepse ata janë më të përgatitur, puna është ekstremisht e vështirë.

Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35
Top News- SHBA mbështet Kosovën, Kina Serbinë!/Takimi Kurti- Vuçiç përplas Pekinin dhe Uashingtonin
18/08 20:10
Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08