Top News – Ironia e Vuçiç-it/ Vaksina dërguam, jo tanke e artileri
29/12/2020 21:50

Serbia dërgoi 55 doza të vaksinës COVID-19 në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës në 24 dhjetor pa i informuar autoritetet në Prishtinë, sipas BIRN, duke ngjallur zemërimin e autoriteteve kosovare.Vaksinat fillimisht ishin të destinuara për punëtorët shëndetësorë serbë të Kosovës, por ata I refuzuan injeksionet dhe ua kaluan personave të moshuar me sëmundje kronike. Doza të tjera u dërguan në Kosovë nga Serbia me tre kamionë të dielën në mbrëmje. Por burime për BIRN thanë se pasi u mësuar se autoritetet e Kosovës po hetojnë rastin, kamionët u kthyen në Serbi së bashku me vaksinat. Presidentja e Përkohshme e Kosovës, Vjosa Osmani I quajti veprime e Beogradit "një shkelje flagrante të marrëveshjeve që u nënshkruan në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë" gjatë bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, të cilat kishin për qëllim normalizimin e marrëdhënieve. Por Presidenti serb Alexandar Vuçiç këmbënguli të se Serbia thjesht po përpiqej të shpëtonte jetë dhe është gjithashtu e gatshme të ndihmojë shqiptarët në Kosovë.“Nuk derguam artileri dhe tanke, dërguam ilace dhe vaksina”, u shpreh ai. Mediat në Kosovë raportojnë se Prishtina zyrtare nuk është e gatshme të pranojë ndihmën e Beogradit për vaksinimet. Serbia është akuzuar se e ka stisur incidentin për qëllime politike.

Top Channel/ “1800 shqiptarë të dëbuar”, Sunak: Plani për emigracionin e paligjshëm po jep rezultate
05/06 22:13
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19