Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04/2021 12:23

India thuhet të ketë arritur statusin e vendit më të shpejtë në botë , pasi ka administratuar me sukses më shumë se 100 milion doza të vaksinave kundër koronavirusit, duke shmangur valën e dytë vdjekjeprurëse të infektimeve. Ata e kanë arritur këtë numër për vetëm 85 ditë, duke lënë pas Shtetet e Bashkuara me 89 ditë dhe Kinën me 102 ditë- raportoi ministria e shëndetësisë. Por nuk shkoi cdo gjë vaj, pasi shum shtete Indiane raportuan një mbarim të dozve edhe pse qeveria federale insistoi se kishin gjendje 40 milion doza vaksinash, dhe se këto njoftime ishin të pabaza. Parashikimet thonë se deri në korrik duhet jenë vaksinuar 250 milion njerz. Nga ana tjetër në Indi u raportua një rekord rritje rastesh ditore me më shumë se 150.000 raste dhe më shumë se 800 humbje jete në ditë. India e ka nisur valën e pare të vaksinimee më 16 janar, por vetëm të punonjësve shëndetësorë dhe stafit mjeksor në vijën e parë të luftës kundër covid 19. Nga 1 marsi, kriteri për ata që duhet të merrnin dozën e tyre ishte për personat mbi 60 vjec, ndërsa faza e 3 e vaksinimeve nisi më 1 prill, për atë gjihë ata mbi moshën 45 vjec. Rregullatorët e barnave në Indi, I kanë dhënë dritën jeshile dy vaksinave, Astra Zenecas dhe Biotech- Covaxin.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46