Top News – Hungaria me dy standarte / Të huajt do paguajnë më shumë se vendasit për naftën
27/05/2022 11:57

Nga kjo e premte, shoferët e huaj në Hungari do të paguajnë çmim më të lartë për naftën, në krahasim me shtetasit hungarezë. Dekreti për këtë çështje është shfaqur në Gazetën Zyrtare, të enjten, pak para mesnatës. Sipas dekretit, makinat me targa të huaja nuk do të mund të furnizohen me çmimin fiks prej 1.32 eurosh për një litër naftë, por do të paguajnë çmimin e tregut. Sipas raportimeve në media, ky çmim është mesatarisht 40 për qind më i lartë sesa ai për banorët. Qeveria e nacionalistit të krahut të djathtë, Viktor Orban, ka vendosur çmim fiks për naftën në nëntor të vitit të kaluar. Rregullorja, e cila është e vlefshme deri më 1 korrik, ka pasur synim që të garantojë që shoferët hungarezë të mos përballen me rritjen globale të çmimeve. Deri më tani, edhe shoferët e huaj kanë mundur të furnizohen me naftë në Hungari sipas çmimit fiks. Megjithatë, përfaqësuesit qeveritarë kanë marrë vendim të enjten që tani e tutje për të huajt do të zbatohet çmimi i tregut. Sipas raportimeve në media, të enjten në mbrëmje janë krijuar radhë të gjata para pompave të naftës afër kufijve të Hungarisë me Austrinë dhe Sllovakinë, sepse shumë të huaj kanë synuar që të furnizohen sipas çmimit fiks. Trajtimi ndryshe i shtetasve hungarezë, në krahasim me banorët e vendeve tjera të Bashkimit Evropian, ka rritur shqetësimet nëse Hungaria, si vend anëtar i BE-së, nuk po shkel ndalesën e BE-së për diskriminim.

Top News-26 fëmijë në bodrumin e kultit fetar/Mister motivet pse mbaheshin mbyllur. Pranga priftit
04/07 22:19
Top News-Dronë nënujorë për të transportuar drogë/Policia shokohet nga imagjinata e trafikantëve
04/07 22:16
Top News- Përgjaket SHBA në ditën e Pavarësisë /Viktima e të plagosur nga të shtënat në paradë
04/07 22:12
Top News- A do të dërgojë NATO anijet!/Bllokada ruse në Detin e Zi dhe ‘pengmarrja’ e grurit
04/07 19:54
Top News- Rusia kërcënon Bullgarinë!/Pse u dëbuan 70 diplomatët rusë nga Sofja
04/07 19:52
Top Channel/ Rindërtimi i Ukrainës pas luftës, ndërkombëtarët mblidhen në Zvicër
04/07 19:29
Top Channel/ Kriza nga thatësira, në Itali uji i pijshëm fillon të racionohet
04/07 18:23
Top News- Pakti me Bullgarinë përçan maqedonasit/Protesta ndaj propozimit të Macron, shqiptarët pro!
04/07 18:07
Top News- A do të dorëhiqet Papa Françesku!/Ati i Shenjtë i përgjigjet lajmit se është me kancer!
04/07 17:44
Top Channel/ ‘Kulla Eifel e mbushur me ndryshk” raporti alarmues për “Zonjën e Hekurt të Parisit”
04/07 17:39
Top News- Lufta ‘pajton’ SHBA dhe Gjermaninë/Dy fuqitë bëhen bashkë për të mbrojtur NATO-n!
04/07 17:33
Top News- Finlanda e Suedia përgatiten për sulm!/Frikë nga Rusia, qytetarët mbledhin ushqime e ilaçe
04/07 17:21
Top News – Tragjedia në Itali, 19 të zhdukur / Të mbijetuarit kërkohen me dronë termalë
04/07 17:19
Top Channel/ Çmendet inflacioni në Turqi, arrin 78.6%: më i larti në dekada!
04/07 15:15
Top News – Çmendet inflacioni në Turqi / Arrin në nivel rekord për dy dekadat e fundit
04/07 15:12
Top Channel/ Thatësira nxjerr zbuluar Mafian: Thahet liqeni, dalin trupat e të vrarëve!
04/07 15:08
Top News – Sporti përqafon Ukrainën/ Presidenti i IOC, Thomas Bach takon volodymyr zelensky
04/07 15:03
Top News – 60 plumba kundër të riut / SHBA, një tjetër video shokuese, policia vret afroamerikanin
04/07 14:53
Top Channel/ Shpëtohet me helikopter ekuipazhi i anijes që mbytej, “pllakos” stuhia e rërës!
04/07 14:53
Top News – Zbulohet zambaku gjigant i ujit / I fshehur prej 177 vitesh, entuziazmohen shkencëtarët
04/07 14:43