Top News – Hoti në Paris/ Takim me Macron para dialogut
06/07/2020 18:25

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, takon të martën në Paris presidentin francez Emmanuel Macron, njoftoi zyra e kryeministrit kosovar. Pritja zyrtare thuhet në njoftim, "bëhet enkas për kryeministrin e Republikës së Kosovës në Pallatin Elize në Paris”, dhe kjo sipas kryeministrit kosovar, "tregon kujdesin dhe përkushtimin e Presidentit Emmanuel Macron ndaj Kosovës dhe të ardhmes së saj euroatlantike”. Vizita në Paris e kryeministrit Avdullah Hoti, bëhet vetëm katër ditë para një Samiti virtual me 10 korrik në Paris, ku temë qendrore është dialogu Kosovë-Serbi, ndërsa, me datën 12 korrik në Bruksel rifillon me takime dialogu Kosovë-Serbi, me pjesëmarrjen e palës kosovare dhe asaj serbe. Samiti virtual me 10 korrik organizohet nën ndërmjetësimin e presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. "ka ardhur koha që ta konfirmojmë takimin e rinisjes së dialogut. më 12 korrik në Bruksel takohen kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Organizatori i këtij takimi do të jetë përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Joseph Borrell, e i pranishëm është edhe i dërguari i posaçëm për dialog, Miroslav Lajçak”, njoftoi zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano. Njoftimi për rifillimin e bisedimeve u publikua disa ditë pas publikimit të aktakuzës nga Prokuroria Speciale për Kosovën me seli në Hagë, kundër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte. Kjo aktakuzë akoma nuk është konfirmuar nga Gjykatësi i Procedurës Paraprake në Gjykatën Speciale. Sidoqoftë lajmi coi në anulimin e takimit kosovë-serbi në Uashington ndonëse i dërguari special i presidentit Trump për bisedimet kosovë-serbi, Richard Grenell, ka thënë se do të ketë një datë të re së shpejti.

Top News – Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus
04/08 15:20
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Hyseni-pritet përfshirje amerikane
04/08 12:22
Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04
Top News – Kosovë, bilanci nga Covid/ 10 të vdekur, 224 raste të reja
01/08 19:38
10 viktima në Kosovë/ Në 24 orë regjistrohen 224 të infektuar të rinj
01/08 19:33
Top News – Hoti u bën thirrje qytetarët të shmangin turmat
01/08 16:41
Top News – Shërohet nga Covid-19 kryetari i LDK-së, ​Isa Mustafa
01/08 14:56
Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa e kurban bajramit, besimtarët vijuan vizitat te të afërmit
31/07 19:43
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 15 viktima në 24 orë nga Covid-19
31/07 17:56
Top News – Hoti në QKUK/ Gjendja në Kosovë është e rëndë
31/07 13:03
Top News – Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa Kurban Bajramit, masa ekstreme nga komuniteti mysliman
31/07 12:33
Thaçi dekoron familjen Kryeziu/ Presidenti i Kosovës i akordon medaljen “Urdhri i Pavarësisë”
30/07 20:22
Hoti kundër mini-shengenit/ Kryeministri i Kosovës thotë se nuk e përkrah nismën
30/07 20:06
Top News – Hoti dhe Tërnava/ Falja e namazi, në shtëpi
30/07 18:30
Top News – Kosovë Covid/ Rëndohet bilanci, 16 vdekje në 24 orë
30/07 18:21
Top News – Kosovë/ Pezullohet falja e Kurban Bajramit dhe namazeve në xhami për 10 ditët e ardhshme
30/07 15:00
Top News – Ministri i Shëndetësisë së Kosovës: Shqiptarët që hyjnë në Kosovë nuk do u kërkohet testi
29/07 15:28