Top News – Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht
10/07/2020 10:30

Liderët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në një samit virtual, të organizuar nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel. Kosova përfaqësohet nga kryeministri Avdullah Hoti, ndërsa Serbia nga presidenti Aleksandar Vuçic. Në takim pritet të marrë pjesë edhe shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell, dhe përfaqësuesi i posaçëm i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Hoti dhe Vuçic do të takohen paskësaj në Bruksel, në 12 korrik, për vazhdimin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, që ka qëllim normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Ky dialog u ndërpre në fund të vitit 2018, për shkak të taksës 100%, të vënë nga qeveria e atëhershme e Kosovës mbi mallrave të importuara nga Serbia. Taksa më vonë u zëvendësua me masa reciprociteti, por këto të fundit janë hequr nga Qeveria e Hotit, për të mundësuar vazhdimin e dialogut. Por edhe pse arsyet e ndërprerjes tashmë janë shmangur, optimizmi mbetet i përmbajtur. Vuçic hyn edhe më i fortë në bisedime, kur është fjala për mbështjetjen parlamentare në vend, ndërsa Merkel, Macron dhe Bashkimi Europian kanë nevojë urgjente për ndonjë sukses në rajon, që të dëshmojnë se me gjithë vështirësitë e shkaktuara prej Covidit, nuk e kanë harruar këtë pjesë të kontinentit. Nga ana tjetër, kjo shihet edhe si një përpjekje për t`I marrë frenat Ëashingtonit. BE-ja nuk i sheh me sy të mirë perpjekjet e tij për t'u përfshirë në këtë proces me metoda jo fort delicate, thotë analisti Nenad Kreizer, sipas të cilit Brukseli e ka kuptuar se duhet të bëjë urgjentisht diçka për t'ia marrë stafetën Shtëpisë së Bardhë.

Top News – Bilanci i koronavirusit/ 13 viktima në Kosovë, 1 në Maqedoni
11/08 16:09
Top News – Testimet në privat/ Kosovë, çmimet të kontrolluara
11/08 12:09
Top News – Covid në Kosovë/ 14 viktima e 172 raste të reja
10/08 16:08
Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Ushtarë serbë në Kosovë/ KFOR: Patrulla rutinë me forcat serbe. Banorët: s’jemi të sigurt
08/08 20:27
Hyrja e serbëve në Kosovë/ Në pamje xhandarët serbë në parkingun e restorantit, reagon Kryeministri
08/08 12:21
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 3 viktima, 181 raste të reja
07/08 19:24
Top News – Covid-19 në Kosovë/ Vazhdon rritja e infektimeve
06/08 16:02
Top News – Vaksina për covid/ Kosova ka nisur negociatat
06/08 12:18
Top News – Moti i keq në Kosovë/ Paralajmërime për përmbytje
05/08 17:35
Top News – Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus
04/08 15:20
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Hyseni-pritet përfshirje amerikane
04/08 12:22
Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04
Top News – Kosovë, bilanci nga Covid/ 10 të vdekur, 224 raste të reja
01/08 19:38
10 viktima në Kosovë/ Në 24 orë regjistrohen 224 të infektuar të rinj
01/08 19:33
Top News – Hoti u bën thirrje qytetarët të shmangin turmat
01/08 16:41
Top News – Shërohet nga Covid-19 kryetari i LDK-së, ​Isa Mustafa
01/08 14:56