Top News – Hetimi i BBC/ Irani fshehu shifrat e pandemisë
03/08/2020 13:25

Numri i viktimave të koronavirusit në Iran, është rreth trefishi i atyre që qeveria e Iranit pretendon, tregon një hetim i shërbimit persian të BBC. Të dhënat e qeverisë duket se tregojnë se thuajse 42 mijë persona kanë humbur jetën me simptoma të Covid 19 deri më 20 korrik, kundrejt 14405 viktimave që raportohen nga ministria e shëndetësisë. Numri i të infektuarve po ashtu është thuajse dyfishi i shifrave zyrtare që flasin për 278827 të prekur. Irani është një nga vendet e goditura më rëndë, jashtë kinës. Javët e fundit ai ka pësuar një rritje të dytë të numrit të rasteve. Viktima e parë e Covid 19 në Iran është regjistruar më 22 janar sipas të dhënave që BBC ka mundur të sigurojë. E kjo është thuajse një muaj para se rasti i parë i koronavirusit të raportohej zyrtarisht atje.

Top News – Berlini për asosacionin/ Marrëveshja e pranueshme nga Kosova
28/09 22:11
Top News – Vaksina e koronavirusit/ OBSH: Nuk ka rrugë të shkurtër
28/09 22:03
Top News – Kërkuesit Italianë/ Zbulojnë rrjet liqenesh në Mars
28/09 22:02
Top News – Drejt bashkimit evropian/ Emigrantët ngrenë tenda në Serbi
28/09 22:00
Top News – Bisedimet për Brexitin/ BE: Britani, qëndrime të kundërta
28/09 21:59
Top News – Grip, e ftohur apo covid/ Ja si duhet të bëjmë dallimin…
28/09 20:18
Top News – Ndërhyn edhe Erdogan/ Në përplasjen Armeni-Azerbajxhan
28/09 20:15
Top News – Nën kullën Eiffel/ Çdo formë dhe masë në sfilatë
28/09 20:14
Top News – Del në ankand… Diamanti i rrallë, pa asnjë të metë
28/09 20:13
Top News – Vaksina e gripit/ SHBA, prindërit e refuzojnë
28/09 20:10
Top News – Dhurata e princit George/ Malta-na riktheni dhëmbin
28/09 18:46
Top News – Bëri 52 vjeç/ Will Smith, ditëlindje me terapi
28/09 17:10
Top News – Mediat në Serbi/ `Do përpijmë Kosovën e Shqipërinë`
28/09 16:56
Top News – Ngre komisionin e posaçem/BE i shpall luftë `Fake News`
28/09 16:21
Top News – Shifrat e covid rriten/ Por Madridi refuzon mbylljen
28/09 15:36
Top News – Nagorni-Karabak/ Pëshkallëzohet konflikti mes Armenisë dhe Azaerbajxhanit, ndërhyn SHBA
28/09 14:57
Top News – Charlize Theron/ Fotografi të rralla me fëmijët
28/09 14:51
Top News – Spanjë, shkak një konflikt droge/ 2 shqiptarë merren peng
28/09 14:34
Top News – Whitney Houston/ Mbretëreshën e rrezon Taylor Swift
28/09 14:08
Top News – Angli, gjoba e çmendur/ 10 mijë paunde kush nuk izolohet!
28/09 13:24