Top News – Hetim për pandeminë në Itali/ Planet e shëndetësisë konsiderohen të vjetruar
14/08/2020 14:36

Një plan pandemik i vjetruar mund të ketë kontribuar në mijëra viktima të Covid 19 në Itali, sipas një raporti që do ti prezantohet prokurorëve që po hetojnë gabimet e supozuara të autoriteteve italiane. Italia kishte një plan të vjetër dhe të papërshtatshëm sipas raportit me 65 faqe të hartuar nga gjenerali në pension Pier Paolo Lunelli dhe që është parë nga Guardian. Lunelli vlerëson se deri në 10 mijë nga mbi 35 mijë viktimat në Itali mund ti atribuohen mungesës së protokolleve të përshtatshme anti pandemi. Autoritetet italiane nuk kanë përditësuar planin pandemik të vendit në 2017, kur organizata botërore e shëndetësisë dhe qendra evropiane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve prezantuan udhëzime të reja. Një plan pandemik për gripin, i botuar në faqen e internetit të ministrisë italiane të shëndetësisë tregon se është apdejtuar për herë të fundit më 15 dhjetor 2016 e madje mund të ishte krijuar që në janar 2006. Në raportin e tij, Lunelli ka krahasuar planin e Italisë me atë të vendeve të tjera evropiane.

Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top News – Luftoi fort/ Modelja e njohur humbet fëmijën
01/10 13:49
Top News – Roli që i ndryshoi jetën/ Julia Roberts- ishte për një tjetër
01/10 13:46
Top News – Bosnje, vriten emigrantet/ Afganët sulmojnë Pakistanezët
01/10 13:36
Top News – Dita ndërkombëtare e kafes, bota kremton 1 tetorin
01/10 13:30
Top News – Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit
01/10 12:25
Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10 11:48
Top News – Navalny: Putin qëndron pas helmimit tim
01/10 11:31
Top News – Fyerjet mes Trump e Biden/ Ndryshojnë rregullat e debatit
01/10 11:12
Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10 11:07
Top News – Luftë deri në fund/ Premtimi i liderit të Azerbajxhanit
30/09 22:12
Top News – Qeveria në Çeki/ Rikthen gjëndjen e jashtëzakonshme
30/09 21:59
Top News – Taksia fluturuese/ Prezantohet në Paris ‘volocity’
30/09 21:55
Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09 20:07
Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09 19:17
Top News – Tronditet Parisi/ Avioni kalon barrierën e zërit
30/09 19:14
Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09 19:12
Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04
Top News – Pompeo zemëron Papën/ ’Trego kurajo përballe Kinës’
30/09 19:01
Top News – 493 ditë pas zgjedhjeve/ Belgjika me kryeministër të ri
30/09 19:00