Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12/2021 19:04

Një nga projektet më ambicioze të ndërtimit në botë po ndërtohet në mes të një shkretëtirë. Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit, i përbërë nga gjashtë nga vendet më të pasura të Lindjes së Mesme, po ndërton një hekurudhë më shumë se 2000 kilometra për të lidhur më mirë rajonin. Hekurudha ka potencialin për të bashkuar Gjirin, për të riformuar sektorin e saj të transportit, për të reduktuar gjurmën e saj të karbonit dhe për të nisur një epokë krejtësisht të re të zhvillimit ekonomik. Por së pari, ajo duhet të kapërcejë sfidat politike, financiare dhe logjistike që qëndrojnë në rrugën e saj. Udhëheqësit nga Arabia Saudite, Kuvajti, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari, Bahreini dhe Omani u takuan për të formuar një aleancë politike dhe ekonomike të quajtur Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit. Në vitin 2009, Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit miratoi një projekt masiv hekurudhor që do të lidhë të gjashtë vendet anëtare. Kostoja do të ndahet midis vendeve, me të gjithë projektin që vlerësohet të jetë midis 100-250 miliardë dollarë.

Top News-BA 2, një variant i ri koronavirusi/Deri tani është shfaqur në 40 vende të botës
25/01 18:59
Top Channel/ Emigrantët vdesin të ngrirë në brigjet e Italisë, i kapi acari në mes të detit!
25/01 17:58
Top Channel/ F35 amerikan rrëzohet në Detin e Kinës Jugore, Pekini dërgoi bombarduesit!
25/01 17:53
Top News-Vladimir Putin ka në dorë Evropën/Çfarë ndodh nëse Rusia ndërpret furnizimin me gaz
25/01 17:39
Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57
Top News – Ushtarët rusë kanë hyrë në Ukrainë! / ‘Agresioni i Putin, si pushtimi nazist i Polonisë’
25/01 14:56
Top News – Kriza e raketave Nr.2… / Rusia ‘bashkon forcat’ me Kubën, partnership strategjik
25/01 14:54
Top News – Gjermania ‘tradhëtoi’ Ukrainën / Ndaloi eksportet e armëve dhe mbështet Nord Stream 2
25/01 14:54
Top Channel/ Omicron “nuk pyet” për vaksinë, Izraeli nuk ndalet: Rekomandohet doza e katërt
25/01 14:41
Top News – ‘Histeria’ e Perëndimit po çon në luftë/Kremlini i shqetësuar-është faji i SHBA e NATO-s!
25/01 14:35
Top News – Tre shtete në terr dhe acar / ’Blackout’ në Kazakistan, Kirgistan e Uzbekistan
25/01 14:34
Top News – Dy rrugëdaljet e vetme të Moskës/Blinken, oferta amerikane për homologun rus
25/01 14:20
Top Channel/ BE dhe SHBA koordinojnë strategjitë: Reagojmë menjëherë po u sulmua Ukraina
25/01 14:03
Top News – Nëse diplomacia dështon me Rusinë!/ A është e përgatitur BE, ja plani me SHBA
25/01 13:57
Top Channel/ U ndalua për korrupsion, vdes në burg ish kryeparlamentari i Nju Jorkut
25/01 13:48
Top News-Navalni shpallet ‘terrorist’/Rusia shton në listën e zezë kritikun e Kremlinit
25/01 13:22
Top News – Mijëra dollarë në muaj nga kokaina/ Sa fitonte shqiptari i ekzekutuar në Ekuador
25/01 13:17