Top News – Harry për amerikanët/ Jo urrejtjes, dilni e votoni!
23/09/2020 20:36

Princi Harry u ka kërkuar qytetarëve të SHBA-së të "refuzojnë gjuhën e urrejtjes" dhe të votojnë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit. Komentet ai I bëri së bashkë me të shoqen, Meghan Markle, në një media amerikane. Zëdhënësi I ciftit sqaroi se keto deklarata nuk i referoheshin ndonjë partie politike apo kandidati specifik, por ishin "një thirrje për mirësjellje". Votimi për presidentin e ardhshëm të SHBA-së me candidate që përfshijnë Donald Trump dhe Demokratin Joe Biden, mbahet në 3 nëntor. Duka dhe Dukesha e Sussex u shfaqën në një lidhje të drejtpërdrejtë, në dukje nga rezidenca e tyre në Kaliforni. Kjo ishte paraqitja e tyre e parë televizive që kur u shkëputën prej familjes mbretërore në muajin mars. "Ndërsa i afrohemi këtij nëntori, është me rëndësi jetike që të refuzojmë gjuhën e urrejtjes, dezinformimin dhe negativitetin në internet", tha duka I Sussex. Ai gjithashtu u kujtoi amerikanëve që të ishin të kujdesshëm me përmbajtjen e postimeve në internet."Kur e keqja është më e madhe se e mira, pavarësisht nëse e kuptojmë apo jo, per mjaft prej nesh ajo e gërryen aftësinë tonë për të pasur dhembshuri dhe për ta vendosur veten në vendin e dikujt tjetër," u shpreh ai. Duka 36 vjecar nuk do të votojë në zgjedhje sepse ai nuk ështe një shtetas amerikan, por Harry nuk ka votuar kurrë as në Mbretërinë e Bashkuar. Anëtarët e Familjes Mbretërore tradicionalisht nuk votojnë, dhe Mbretëresha është politikisht asnjanëse.

Top News – `Me kë garoj e dashur`/ Biden harron live emrin e rivalit
26/10 14:42
Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14