Top News – Hapja e kufirit për turistët pas 1 korrikut/ Do të shtohen kuotat e kalimit drejt Greqisë
11/06/2021 15:02

Greqia pas kufizimeve të vendosura prej muajsh në pikat e kalimit kufitar me vendin tonë pritet që tëzyrtarizojë hapin e parë për lehtësimin e tyre. Burime diplomatike greke kanë pohuar për “Top Channel” se nga dita e hënë 14 qershor do të rritet kuota e kalimit në pikën kufitare të Kakavijës, nga 400 persona që është aktualisht, në 1500 persona. Autoritet greke kanë pranuar kërkesën e ambasadës shqiptare në Athinë lidhur me rritjen e kuotave të kalimit drejt Greqisë. Pritet edhe vendimi për nisjen e procedurave të bashkimit familjar të bllokuar që prej fillimit të pandemisë. Ndryshime pritet të njoftohen edhe për pikat e tjera kufitare, ndërsa autoritetet greke thanë se vendimi përfundimtar për hapjen e kufirit për turistët nga Shqipëria do të merret deri në fund të qershorit dhe do të jete efektive pas datës 1 Korrik. Pak ditë më parë autoritetet greke vendosën hapjen e pikës së kalimit të Qafë Botës, e mbyllur që nga marsi i 2020, ku tashmë lejohen të kalojnë 250 persona në ditë. Ndërsa pika e kalimit kufitar të Kapshticës vijon të mbetet e mbyllur prej muajsh dhe aty lejohen të kalojnë vetëm punëtorët sezonalë si dhe kamionët e mallrave.

Top News – Dënohet ish-kryebashkiakja/ Një vit burg i konvertohet në punë publike
18/06 10:13
Top News – Spastrimi amerikan për Shqipërinë/ Një listë e personave të shpallur ‘non grata’
18/06 09:33
Top News – Truket e aktiviteteve zyrtare/ Janë të regjistruara dhe shiten si ‘live’
18/06 09:29
Top News-Përjashtohet efektivi antidrogës nga policia/Ishte në makinë gjatë vrasjes së Bledar Birçaj
17/06 22:15
Top News – Makina rrëzohet në humnerë/ Humb jetën drejtuesi 56 vjeçar në Cakran
17/06 21:32
Top Channel/ “Për’puthen” në Pogradec/ Audicionet për të konkurrentët në sezonin e ri të programit
17/06 20:02
Top Channel/ IT, profesioni i artë/Ekspertët e punësimit këshillojnë maturantët se çfarë të zgjedhin
17/06 19:47
Top Channel/ Mbetjet e Shijakut në Sharrë/ Landfilli ilegal ku depozitoheshin, drejt rehabilitimit
17/06 19:47
Top Channel/ SPAK ra në gjurmët e autorëve të ekzekutimit të vëllezërve Haxhiaj
17/06 19:45
Top Channel/ Udhëtimet e Britanikëve/ Pritet të shkojnë në zonat e verdha, si Shqipëria
17/06 19:35
Top Channel/ Pritje madhështore e “Për’puthen” në Pogradec, fansat bllokojnë fugonin
17/06 19:30
Top Channel/ Aksidenti në Fier, makina e viktimës përfundon në ullishte
17/06 19:07
Top Channel/ Dënohet me ‘punë në interes publik’ ish-kryetarja e bashkisë Gjirokastër
17/06 18:24
Top News – Vrasja e paralajmëruar e britanikes! Shoqërohet bashkëshorti, dyshohen 3 shqiptarë
17/06 18:20
Top News – Deputetët që do udhëtojnë me avion/ 14 tendera për bileta avioni në vetëm 3 orë
17/06 18:19
Top Channel/ Aksidenti me një viktimë në Fier, shihni ku ka përfunduar makina
17/06 18:18
Top News – Masakër mjedisore në sezon turistik/ Mbetjet e Kavajës në plazhin e gjeneralit
17/06 16:02
Top Channel/ Karanxha zvarriti hetimin e vrasjes, ja si “ktheu thikat në shpulla” e mbylli dosjen
17/06 15:40
Top Channel/ Vrasje mes bandës së grabitësve: SPAK ra në gjurmët e vrasësve së vëllezërve Haxhiaj
17/06 15:30
Top Channel/ Udhëtimet për turizëm, ende pezull/ Greqia dhe Italia kufizojnë shqiptarët
17/06 15:22