Top News – Hakerat “Robin Hood”! Bamirësi me paratë e vjedhura
20/10/2020 12:30

Një grup hakerash po dhuron paratë e vjedhura për bamirësi në atë që konsiderohet si një risi për krimin kibernetik dhe që po huton ekspertët. Hakerat pretendojnë se kanë marrë miliona dollarë nga kompanitë, por thonë se tani duan ta bëjnë botën një vend më të mirë. Në një postim në atë që quhet Dark Web, banda postoi faturat për 10 mijë dollarë në bitcoins që i ishin dhuruar dy organizatave bamirëse. Një prej tyre, Children International thotë se nuk do t’i mbajë paratë. Lëvizja konsiderohet si e habitshme dhe trazuese, si moralisht ashtu edhe ligjërisht. Në një postim në rrjet më 13 tetor, hakerat pretenduan se ata kanë në shënjestër vetëm kompanitë me fitime të mëdha, të cilave u dërgojnë viruse në këmbim të parave. Ndërhyrja e tyre i merr peng sistemet IT të organizatave, deri sa paratë të paguhen. “Ne mendojmë se është e drejtë që një pjesë e parave që kompanitë kanë paguar t’u shkojnë organizatave bamirëse. Pavarësisht se sa e keqe mendoni se është ajo që bëjmë, ne jemi të kënaqur që ndihmojmë për të ndryshuar jetën e dikujt. Sot ne kemi dërguar edhe donacionet tona të para”. Kriminelët kibernetikë postuan donacionet bashkë me faturat që kishin marrë në shkëmbim për 0.88 bitcoinët që i kishin dërguar dy organizatave bamirëse, The Water Project dhe Children International. Kjo e fundit mbështet fëmijët, familjet dhe komunitetet në Indi, Filipine, Kolumbi, Zambia etj. Ndërsa The Water Project punon për të rritur aksesin tek uji i pijshëm në Afrikën Qendrore.

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51