Top News – Hakerat kinezë/ Në shenjestër vaksinën amerikane
31/07/2020 15:33

Një zyrtar amerikan i sigurisë tha se disa hakera të lidhur me qeverinë kineze, vunë në shënjestër më herët këtë vit kompaninë bioteknike Moderna Inc, që merret me kërkime për vaksinën e koronavirusit, në përpjekje për të vjedhur të dhënat. Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë njoftoi ngritjen e akuzave për spiunazh ndaj dy shtetasve kinezë, duke përmendur se në shënjestër të tyre ishin tre objektiva të panjohura në SHBA që merreshin me kërkime mjekësore për të luftuar pandeminë COVID-19. Në aktakuzë thuhet se në janar hakerat kinezë "kryen vëzhgime" ndaj rrjetit kompjuterik të një firme bioteknike në shtetin Masaçusets, e cila dihet që merret me kërkime për vaksinën. Moderna, e cila e ka qendrën në Masaçusets dhe ka njoftuar se po zhvillon njërën nga vaksinat kandidate, konfirmoi se kishte qenë në kontakt me FBI-në dhe ishte vënë në dijeni të aktiviteteve të dyshuara të hakerëve. Ekspertët e sigurisë në internet thonë se aktivitetet e vëzhgimit nga hakerët mund të përfshijnë një gamë të gjerë veprimesh, përfshirë hyrjen në faqet publike online për të gjetur të çara ku mund të depërtojnë e deri te përpjekjet për të zbuluar informacionin e llogarive të rëndësishme online. "Moderna mbetet shumë vigjilente ndaj kërcënimeve të mundshme në internet," tha zëdhënësi i kompanisë Ray Jordan, duke mos dhënë hollësi të tjera. As zyrtari amerikan i sigurisë nuk dha hollësi. FBI dhe Departamenti amerikan i Shëndetësisë nuk pranuan të zbulojnë identitetet e kompanive të vëna në shënjestër nga hakerat kinezë. Vaksina për të cilën po punon Moderna është ndër kandidatet më të hershme dhe administrata Trump ka varur mjaft shpresa te kjo kompani për të luftuar pandeminë.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21