Top News – Grip, e ftohur apo covid/ Ja si duhet të bëjmë dallimin…
28/09/2020 20:18

Me dimrin që po afron, vendet po hyjnë në sezonin tradicional të të ftohtit dhe gripit, me komplikime shtesë këtë vit pasi simptomat e të dyja sëmundjeve mund të jenë të ngjashme me ato që përjetohen nga njerëzit e prekur nga koronavirusi dhe mund të rrezikojnë ta shpërndajnë atë. Në britaninë e madhe, shërbimi kombëtar i kujdesit shwndetwsor, NHS, ka prezantuar një guidë për të ndihmuar njerëzit të bëjnë dallimin mes tre sëmundjeve. Ekspertët e shëndetësisë thonë se shpresojnë që ajo të qartësojë njerëzit nëse duhet të sillen njësoj si në vitet e mëparshme, apo të vetëizolohen dhe të kërkojnë një test koronavirusi. Simptoma më e zakonshme e koronavirusit, është temperatura, 37.8, një kollë e thatë e vazhdueshme dhe humbje e ndjesisë së shijes apo nuhatjes. Pacientët mund të ndjejnë ndonjëherë lodhje, dhimbje, fyt të thatë, dhimbje koke dhe vështirësi në frymëmarrje. Diarrea dhe hundët që rrjedhin janë të rralla, Tek e ftohura, simptoma më e zakontë është teshtima, dhimbjet, hundët që kullojnë dhe fyti i irrituar. Mund të ketë edhe kollë, ndonjëherë këputje dhe është e rrallë të kesh temperaturë dhe dhimbje koke. E ftohura nuk shkakton diarre. Ndërsa gripi konsiston kryesisht në temperaturë, këputje, kollë dhe dhimbje, përfshirë atë të kokës. Pacientët mund të kenë hundë që rrjedhin ose të zëna dhe fyt të irrituar. Diarrea ndeshet ndonjëherë tek fëmijët. Nuk ka teshtima apo vështirësi frymëmarrje me gripin.

Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15
Top News – Vaksina e oksfordit/ Reagim imunitar tek të moshuarit
26/10 20:14
Top News – Presidenti turk/ Të bojkotojmë mallrat franceze
26/10 20:13
Top News – Sondazhi për pandeminë/ Besim tek teoritë e rrezikshme
26/10 20:12
Top News – Evrope, bie mbështetja/ Pandemia dëmton populizmin
26/10 19:28
Top News – Pas kater muajsh… Melburni del nga izolimi
26/10 19:19
Top News – Itali, masat e reja/ Kundërshtohen nga bizneset në vend
26/10 19:18
Top News – Skulptura e Giacomettit/ Pritet të kalojë 100 milionë usd
26/10 19:16
Top News – `Mos na bojkotoni`/ Franca, apel vendeve arabe
26/10 19:11
Top News – `Pse qesh Melania`/ Plasin teoritë konsiprative
26/10 18:22
Top News – Lufta për Karabakun/ Nuk mban as armëpushimi i ri
26/10 14:52
Top News – Shkupi zyrtar në alarm/ Rekord vdekjesh nga koronavirusi
26/10 14:50
Top News – `Me kë garoj e dashur`/ Biden harron live emrin e rivalit
26/10 14:42
Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06