Top News – Gjyqtarët e zgjedhjeve/ Mbrojtja, në shkelje të Kushtetutës
21/09/2020 14:09

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj i ka dërguar Kuvendit një kërkesë për fillimin e një iniciative ligjore që të rregullojë nenin 149 të Kodit Zgjedhor pasi në mendimin e Ministrisë së Drejtësisë, paragrafi “a” dhe “b” i këtij neni bien në kundërshtim me Kushtetutën dhe praktikën e Gjykatës Kushtetuese. Sipas nenit 149, të Kodit Zgjedhor i Republikës së Shqipërisë, i ndryshuar së fundmi pas dakordësisë së partive politike, parashikohet se gjyqtari i Kolegjit Zgjedhor Gjyqësor nuk mund t’i nënshtrohet hetimit apo procedimit disiplinor si dhe të lëvizet nga detyra në mënyrë të përkohshme apo të përhershme për tre arsye që kanë të bëjnë me shkaqe disiplinore, organizimin gjyqësor, ose ngritje në detyrë. Këto shkaqe janë vendosur nga ligjvënësi në funksion të garantimit të mbrojtjes së posaçme që duhet të kenë gjyqtarët e Kolegjit Zgjedhor Gjyqësor. Megjithatë, këto parashikime nuk mund të vijnë në kundërshtim me parashikimet kushtetuese dhe nuk duhet të cënojnë garancitë për krijimin e një sistemi gjyqësor të pavarur por edhe llogaridhënës, të vendosura përmes ndryshimeve kushtetuese të realizuara në kuadër të reformës në drejtësi.

Top News – Soreca nuk mohon bashkëpunimin / Nëse Sali Berisha rikthehet në krye të PD
21/10 16:08
Top News-Amendamentet e PD / Rushaj: vettingu i politikanëve si ai i gjyqtarëve
21/10 16:06
Top Channel/ Britani, 170 vdekje në ditë. Kritika qeverisë që nuk ashpërson masat anti covid
21/10 15:43
Top Channel/ Peticion kundër ndotjes në Elbasan, banorët kërkojnë masa për zonën e ish-metalurgjikut
21/10 15:42
Top Channel/ Kontrabandë me testet e covid/Arrestohen 4 persona dhe 2 doganierë në portin e Durrësit
21/10 15:40
Top Channel/ Dhunohet kryebashkiaku i Selenicës, goditet nga biznesmeni për linjat e transportit
21/10 15:38
Top Channel/ Banka Botërore parashikon rritje të shpejtë ekonomike pas krizës së pandemisë
21/10 15:36
Top Channel/ Nuk vaksinohen as te mjekësia, Silva Bino: Duhet të bisedojmë dhe t’i bindim studentët
21/10 15:32
Top Channel/ Manastirliu: Nesër vendoset doza e tretë e vaksinës për mbi 60 vjeç
21/10 15:29
Top Channel/ PD nuk vë kushte për dialogun, Rushaj: Presim kuvendin për tre nismat tona
21/10 15:26
Top Channel/ Deputetja e PD rrezikon mandatin. Kuvendi i shkruan KQZ: Fshehu emrin e të atit
21/10 15:10
Top Channel/Rusët, hetimi,shkelje me përkthimin.Prokurorët pyetën të mbijetuarit me ndihmën e guidës
21/10 15:08
Top Channel/ Lojëra me “vrasje” në shkolla, fëmijët të fiksuar me skenat e dhunshme të serialit
21/10 15:05
Top Channel/“Më 26 nëntor, dita e kthimit në shtëpi të 200 familjeve”,Rama inspekton punimet në Bubq
21/10 14:57
Top News – ‘Shkolla si Qendër Komunitare’/ Rama publikon pamjet me të rinj e fëmijë që stërviten
21/10 14:39
Top Channel/U dhunua nga biznesmeni. Kreu i bashkisë Selenicë tregon ngjarjen
21/10 14:09
Top News- Braçe i revoltuar me transportin publik /‘Kriminal vendimi për përgjysmimin e autobusëve’
21/10 14:07
Top News – Goditet kryebashkiaku i Selenicës / Përplasja me biznesmenin për licensën e transportit
21/10 14:00
Top News – Gati miratimi i dozës së tretë / Manastirliu-Mosha e vaksinimit do ulet në 16 vjeç
21/10 13:40
Top Channel/ Manastirliu nga Shkodra: Të gatshëm për dozën e tretë të vaksinës
21/10 13:40