Top News – Gjueti thesari në Groenlandë / Kërkohen diamantë, De Beers nis eksplorimin nën det
21/10/2021 15:03

Ka nisur një gjueti thesari në detin pranë Groenlandës, në kërkim të diamantëve. Eksplorimet po kryhen nga një grup kërkuesish në bordin e anijes Sanna, për llogari të gjigandit anglo-amerikan De Beers, dhe përfshijnë një zonë 800 km të gjatë. Ato janë paraprirë ndërkohë nga një javë analiza paraprake në thellësinë e detit në arktik, nga ana e institutit gjeologjik të Groenlandës. Pjesa perëndimore e ishullit është e pasur me diamante, por De Beers do të zbulojë nëse gurët e cmuar mund të jenë cuar në det nga lëvizje të ndryshme gjeologjike. Gjigandi anglo-amerikan nxjerr ndërkohë gurë nga nëndeti në namibi, vendi ku ndodhen edhe rezervat më të pasura marine në botë, me një vlerë të përllogaritur prej rreth 80 milionë karatësh. Pasuritë natyrore të Groenlandës kanë tërhequr vëmendjen e shumë vendeve edhe pse pak projekte minerare janë realizuar deri më tani. Ishulli me sipërfaqe 2 milionë kilometra katror, mban aktualisht dy miniera, një me titan dhe një për rubinë dhe zafirë të kuq. Duke qenë territor autonom, Groenlanda po provon të amplifikojë burimet e saj të të ardhurave, përtej peshkimit dhe subvencioneve nga Danimarka. Për këtë shkak, qeveria që ka marrë pushtetin prillin e kaluar, nuk kundërshton asnjë aktivitet minerar ndërsa ka vendosur veton për shpimet në det për naftë.

Top News – Kulmi i pandemisë në janar / Franca përgatitet, më e keqja nuk ka ardhur ende
03/12 10:44
Top News – ‘Shpëton’ qeveria amerikane / Kongresi shmang mbylljen në momentet e fundit
03/12 10:40
Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44