Top News – Gjermania nuk i jep armë Ukrainës / Ndalon edhe Estoninë të dërgojë armatime gjermane
22/01/2022 14:09

Berlini përjashton dërgimin e armëve në Ukrainë në kudër të përplasjes me rusinë, për momentin – tha ministrja gjermane e mbrojtjes Kristine Lambreht në një intervistë të publikuar të shtunën, disa ditë pasi britania nisi furnizimin e Kievit me armë anti tank. Një grup senatorësh amerikanë po ashtu i premtuan ukraiunës armë, mes të cilave raketa, armë të lehta dhe anije për të ndihmuar vendin të mbrohet nga një pushtim i mundshëm rus. Kancelari gjerman, Olaf Sholz, sidoqoftë, ka nënvizuar se politika e berlinit është që të mos dërgohen armë vdekjeprurëse në zona konflikti. “Unë mund ta kuptoj dëshirën për të mbështetur ukrainën, dhe kjo është ekzaktësisht ajo që ne po bëjmë aktualisht”, tha ministrja për Velt am Sonntag. “Ukraina do të marrë një spital fushor nga ne, bashkë me trajnimin e nevojshëm, dhe ai do të financohet nga gjermania me 5.3 milionë euro”, tha ajo duke nënvizuar se gjermania ka trajtuar trupat e lënduara ukrainase në spitalet e saj ushtarake prej vitesh.

Top Channel/SHBA nis super-armët në Ukrainë, “cmendet” Rusia: Rrethon dy qytete në Donbas!
28/05 12:24
Top Channel/ Kurora e Princeshës Diana mahnit pas disa dekadash në ekzibicionin në Londër
28/05 00:26
Top Channel/ Fshatari peruan padit gjigantin gjerman për shkrirjen e akullnajave në Ande
28/05 00:26
Top News- Taktika e re e Vladimir Putin/Si po fiton terren në fushëbetejën e Donbasit!
27/05 21:43
Top News- Vajza e Putinit në pushtet!/Presidenti rus përgatitet për ‘më të keqen’
27/05 21:16
Top News-Sapunë nga qumështi i deveve / Ferma e jashtëzakonshme në Francë
27/05 21:04
Top News-Stërvitje masive me raketa/Tajvani i ‘tregon dhëmbët’ ushtrisë kineze
27/05 21:03
Top News-Si po e lufton Koreja e Veriut Covid 19 /Pandemia në vendin më të izoluar në botë
27/05 21:01
Top News-Arti i ‘pavdekshëm’ i qeramikës / Franca bën bashkë 100 artistë botërorë
27/05 21:00
Top News-Aty ky vera nuk ‘troket kurrë!’/Njihuni me ‘kryeqytetin’ e Polit të Veriut
27/05 20:59
Top News-I gjithë Shangai në ‘burg’/Gjëja e parë që bëjnë banorët pasi dalin nga karantina
27/05 20:57
Top Channel/ Masakra në shkollën amerikane, debat i fortë në SHBA për vonesën e autoriteteve
27/05 19:55
Top News- Perëndimi na ka shpallur luftë!/Rusia e alarmuar nga raketat e SHBA në Ukrainë
27/05 17:10
Top News- Një ‘Srebrenicë’ e dytë në Ukrainë/Alarmi ndërkombëtar- Veproni para se të jetë vonë!
27/05 17:02
Top News-Rrëfehet vrasësi italian i shqiptares/Krimi tronditi Italinë, detajet e reja të ngjarjes
27/05 15:00
Top News- Foshnja 6 muajshe pozitive për kokainë / Në spital në Padova, dyshime se është keqtrajtuar
27/05 14:06
Top Channel/‘Kina kërcënim më i madh se Rusia’.Pekini i përgjigjet Blinken:Po njollosni figurën tonë
27/05 14:03
Top News – 500 mina në Detin e Zi / I ka vendosur Rusia, prodhim i vjetër sovjetik
27/05 13:59
Top Channel/ Turizëm në Arktik! Arkipelagu i Svalbardit kërkon vizitorë
27/05 13:27
Turizëm në Arktik! Arkipelagu i Svalbardit po përpiqet të gjejë një mënyrë për të tërhequr vizitorë
27/05 13:23