Top News – Gjendja e rëndë e Alexey Navalny/ Mjekëve u ndalohet hyrja në burg për ta vizituar
21/04/2021 10:19

Alexey Navalny,kritiku i Kremlinit ka mbetur pa kujdes mjekësor, pasi mjekët thanë se nuk u lejuan ta vizitonin atë, pavarësisht njoftimeve se ai është i sëmurë rëndë nga një grevë urie e vazhdueshme. "Është një mungesë respekti dhe një tallje me mjekët", tha mjekja e tij personale Dr. Anastasia Vasilyeva, në një postim në Tëitter, duke vënë në dukje se "jeta dhe shëndeti i Navalnit janë qartësisht në rrezik". Sipas saj, ajo dhe 3 ekspertë të tjerë mjekësorë, u përpoqën të fyten në një klinikë burgu, për ta vizitruar Navalnyn, por atyre iu ndalua hyrja. Ata shtuan se pritën për orë të tëra jashtë burgut. Shërbimi rus i burgjeve tha se gjendja e Navalnit ishte "e kënaqshme", por një raport tjetër nga mjeku i tij i burgut, tha se Navalny vuante nga nivele të larta të kaliumit, i cili mund të shkaktojë një sulm në zemër, dhe një funksionim të dobët të veshkave. 44 vjecari, Alexei Navalny u dënua me dy vite e gjysmë burg në shkurt të këtij viti për evazion fiskal dhe po mbahej në një burg në Pokrov, të cilin ai e përshkroi si "një kamp i vërtetë përqendrimi". Ai filloi grevën e urisë në fund të Marsit për të protestuar ndaj asaj që ai tha se ishte mungesë e kujdesit mjekësor për dhimbjet e forta të shpinës dhe këmbëve, ndrësa më parë u raportua se i ka mbijetuar një helmimi gati fatal. Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera kanë vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të Kremlinit lidhur me helmimin dhe shumë prej tyre po kërkojnë lirimin e Navalnit. Ndrësa Aleatët e Navalnit kanë bërë thirrje për protesta mbarëkombëtare.

Top Channel/ Të paktën 25 të vrarë nga policia në operacionin në lagjet e Rios
08/05 01:21
Top Channel/ Bizhuteritë mbretërore e parandorake prezantohen në ankandin e Gjenevës
08/05 01:20
Top Channel/ Protestat Kolumbi, banorët indigjenë rrëzojnë statujën e ‘konkuistadorit’ spanjoll
08/05 01:18
Top Channel/ Protesta në Rio pas vrasjes së 25 të dyshuarve në operacionin masiv të policisë
08/05 01:15
Top Channel/ Tjetër vatër vullkani teksa mali Sinabung në Indonezi nis të lëshojë tym të nxehtë
08/05 00:33
Top Channel/ Izraeli ‘nuk është shtet, por një kamp terrorist’, thotë lideri iranian Kamenei
08/05 00:31
Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26