Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05/2022 15:47

Kancelari austriak Karl Nehammer tha se presidenti rus, vladimir putin, i kishte thënë se Moska do të realizojë angazhimet e saj për furnizim me gaz për austrinë dhe se është e gatshme të diskutojë për shkëmbim të burgosurish lufte me ukrainën. Nehammer i bëri komentet për gazetarët pas një bisede 45 minutëshe në telefon me Putinin që kancelari e quajti një shans për ta vendosur bashkëbiseduesin përballë realitetit të luftës në ukrainë dhe për të diskutuar perspektivën e zgjidhjeve humanitare. I pyetur se cfarë i kishte thënë Putin për furnizimet me gaz, konservatori austriak tha: Ai e ngriti cështjen dhe tha se të gjitha porositë do të realizohen plotësisht”. Në një deklaratë të ndarë kremlini tha se Rusia kishte pohuar angazhimin e saj ndaj furnizimit me gaz natyror të Austrisë, që merr 80 për qind të nevojave të saj nga Rusia. Nehammer, që vizitoi rusinë muajin e shkuar për bisedime me Putinin tha se lideri rus kishte shprehur edhe gatishmëri për të diskutuar për një shmëmbim të burgosurish me Ukrainën. “Nëse ai është me të vërtetë i gatshëm të negociojë, kjo është një cështje komplekse”, shtoi ai.

Top News – Uji, kriza më e re globale! Shtetet nisin racionimin, kush rrezikohet më shumë!
26/06 15:34
Top News – Euro prek nivelin më të ulët në 18 vite/Turizmi dhe eksportet zhvlerësuan monedhën
26/06 14:41
Top Channel/ Konkursi i transgjinorëve, Filipinasja merr vendin e parë
26/06 12:52
Top News -Mbi 180 mln euro vetëm për sigurinë!/Çfarë është samiti i G7 dhe kritikat ndaj superfuqive
26/06 12:45
Top Channel/ Pasuria e madhe e groposur nën Rripin e varfër të Gazës
26/06 12:27
Top Channel/ Vazhdojnë protestat në SHBA, qytetarët kundër ndalimit të abortit
26/06 12:08
Top Channel/ Sot mblidhet G7. Ja çfarë do diskutohet
26/06 11:54
Top Channel/ Gjysmë miliardë dollarë drogë në flakë, pamjet
26/06 11:48
Top Channel/ Goditet Kievi, 4 shpërthime të fuqishme zgjojnë kryeqytetin
26/06 11:46
Top News -Shqiptarët përleshen me thika në Venecia/Sherri për drogën, njëri hidhet në kanalin me ujë
26/06 11:33
Top News – Ukraina bën bilancin e 4 muaj luftë/ Rusia humbje kolosoale në ushtarë e mjete luftarake
26/06 11:27
Top News- Putin forcon mbrojtjen e aleatëve/Raketat më të fuqishme ruse do të vendosen në Bjellorusi
26/06 10:13
Top News – Flamuri turk para parlamentit grek/Politikani-Mitsotakis hiq dorë nga armët dhe SHBA
26/06 10:09
Top News – ‘Shi’ raketash në Kiev /Rusia bombardon civilët, qindra të evakuuar
26/06 10:07
Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25