Top News – Fyen mbretin, 3 të arrestuar/ Kamboxha, aktivistët e mjedisit akuzohen për komplot
22/06/2021 16:27

Një gjykatë në Kamboxhia ka akuzuar tre aktivistë të mbrojtjes së mjedisit, për komplot kundër qeverisë dhe fyerje të mbretit. Anëtarët e grupit Nëna Natyrë, u arrestuan pasi dokumentuan hedhjen e mbeturinave në lumin Tonle Sap të Phnom Penh-it. Ligji i Kamboxhias kundër fyerjes së mbretit është relativisht i ri dhe nuk është e qartë se c’kanë bërë konkretisht aktivistët. Të tre përballen me 5 deri në 10 vjet burg. Prokuroria tha se "provat e mbledhura nga policia ishin një fyerje për mbretin" megjithëse ata nuk shpjeguan saktësisht se si ishte shkelur ligji. Kritikët thonë se ligji, i prezantuar në 2018, po përdoret si një mjet për të censuruar kundërshtarët. Aktivistët u arrestuan më 16 qershor ndërsa dokumentonin shkarkimin e mbeturinave në lumin Tonle Sap pranë pallatit mbretëror, sipas Qendrës Kamboxhiane për të Drejtat e Njeriut. "Qeveria Kamboxhiane ka shënjestruar pa pushim grupin Nëna Natyrë," tha Naly Pilorge, drejtori i grupit të të drejtave Licadho. Themeluesi i ‘Nënës Natyrë’, Alejandro Gonzalez-Davidson, i cili u dëbua në 2015 pasi kritikoi planet për ndërtimin e një dige, u akuzua në mungesë. Muajin e kaluar, tre aktivistë të tjerë të lidhur me grupin u dënuan nga 18 deri 20 muaj burg për organizimin e një marshimi kundër mbushjes me rërë të një liqeni në kryeqytet.

Top Channel/ Astrazeneca e pranuar në 119 shtete, Sinovac përdoret në 30 vende
25/07 20:27
Top News-Nuk e mori seriozisht koronavirusin/Ndërron jetë amerikani që refuzoi të vaksinohej
25/07 19:59
Top News – Tajfuni godet Kinën Lindore/Vetëm pak ditë pas kaosit nga përmbytjet
25/07 18:55
Top News – Francezët vërsulën në protestë/Kundër vendimit për certifikatën e vaksinimit
25/07 18:55
Top News – ‘Joe Biden i paaftë për punë’/ Ish-mjeku i shtëpisë të bardhë deklarat të forta
25/07 17:36
Top News-Rikthehen përmbytjet në Belgjikë/ Autoritetet belge paralajmërojnë mot të keq
25/07 12:49
Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14