Top News – Fushata elektorale online/ Rrjetet sociale si mundësi promovimi
14/04/2021 11:30

Rrjetet sociale janë shëndërruar në një makineri gjigande promovimi. Tashmë edhe shumica e aktiviteteve elektorale zhvillohen live, duke qenë një mjet që u jep mundësi kandidatëve dhe partive për të mbërritur edhe tek persona që nuk kanë mundësi të jene prezent në takime. Për gazetarët e vjetër të politikës duket e largët dita kur rendnin për të arritur në kohë takimet elektorale në periudha fushatash, dhe në rastet kur nuk e arrinin këtë shkëmbenin materialet me njëri-tjetrin. Ndërsa për brezin e ri të reporterëve një gjë e tillë as që mund të mendohet në kohën e sotme të teknologjisë, kur fluksi i lajmeve dhe informacionit është kaq i madh sa ndonjëherë nuk ke kohë t’i shohësh të gjitha. Gjërat kanë ndryshuar me shpejtësi marramendëse në dekadën e fundit si në menaxhmin, ashtu edhe në organizimin e fushatave elektorale. Tashmë shumica e takimeve zhvillohen online dhe mund të ndiqen edhe kur ndodhesh në pjesën tjetër të globit në kohë reale, mjafton të vijë sinjalizimi në facebook. Rrallë mund të ketë tashmë gazetarë të terren që ndjekin aktivitetet e kandidatëve apo subjekteve, përveç stafeve të ngushta që bëjnë PR dhe që merren më pas me publikimet e tyre. Duhet thënë se takimet në terren janë të shumta si nga kandidatët ashtu dhe subjektet politike, edhe pse fushata këtë vit zhvillohet në kushtet e pandemisë që dikton kufizime të shumta.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29